Anasayfa / Parti Açıklamaları / HALKIMIZ BEYAZIT KATLİAMINI UNUTMAYACAK!

HALKIMIZ BEYAZIT KATLİAMINI UNUTMAYACAK!

16 Mart 1978 günü İstanbul Üniversitesi’ne devlet tertipli saldırıda hayatını kaybeden 7 devrimci öğrenciyi 43. yıldönümünde saygıyla anıyoruz. Saldırının faili belli tüm kesimlerini de lanetliyoruz!  

Emniyet arşivine “7 Mart 1978 tarih, 1.D.2,12780” koduyla girip resmiyet kazanan bilgi notunda belirtilen yer ve tarihte gerçekleşen katliama bilinerek engel olunmamasının tek nedeni rejimin artan korkularıydı. 1980 yılı öncesi süreçte sınıf mücadelesinin ivmelendiği, devrimci mücadelenin kitleselleştiği bu dönemi kaoslarla geriletmeyi esas alan rejimin planlı saldırılarından biri de 16 Mart İstanbul Üniversitesi katliamıdır.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okuyan ve mitin yönlendirmesiyle ülkücü öğrencilerin içinde faaliyet gösteren öğrencinin “8-10 gün içinde İstanbul Üniversitesi çıkışında solcu öğrencilerin üzerine dinamit atıp, silahlı tarama yapacakları” bilgi notu bu nedenle engellenmişti.

Devlet tertipli saldırılarda o gün görevlendirilen Şükrü Balcı, Reşat Altay ve Abdullah Çatlı gibi tetikçilerin daha sonra farklı organizasyonlarda yer alışlarıyla asla masum, ilişkisiz olmadıklarını biliyor ve lanetliyoruz.

O gün için rejimin düzmece mahkemelerinde bu kişiler beraat ettirilerek yakalarını kurtarmış olabilirler. Ama asla tarihsel yargılamadan ve hesap vermeden hiç kimse yakasını kurtaramayacaktır!

Devrimci işçi sınıfının örgütlü mücadelesiyle kurulacak sosyalist halk iktidarında katliamcıların yargılanacağı günler yakındır!

 Kürdistan Komünist Partisi-KKP

Bu açıklamaya da bakabilirsiniz.

ANTEP SYKP VE TİLKİLER KÖYÜ DERNEĞİ ZİYARET EDİLDİ

KKP Antep il örgütünün organize ettiği ve Genel Başkanımız Sinan Çiftyürek ve HDP Urfa Milletvekili Nusrettin Maçin yoldaşın da içinde bulunduğu KKP heyeti çalışmalarına devam etti. Antep faaliyet programı çerçevesinde bugün KKP heyeti Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Antep il örgütü ve Tilkiler Köyü Dayanışma Derneği’ne ziyarette bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir