3 Ağustos 2014’ten beri IŞİD işgali altında bulunan Şengal kenti bugün itibariyle Peşmerge ve tüm Kürdistan savaşçı güçleri tarafından özgürleştirildi. 12 Kasım sabah erkenden başlatılan Şengal’i özgürleştirme operasyonu 13 Kasım 2015 itibarıyla başarıya ulaştığı görülüyor.

Halkımızın, halklarımızın özellikle de en büyük acıyı yaşayan Êzidi halkımızın;  beyaz tülbentli acılı Êzidi kadınının gözü aydın!

Büyük bedeller ödeyerek Şengal’i özgürleştiren Peşmerge güçlerini, Kürdistan Federal Yönetimini ve Şengal işgaline karşı direnen HPG ve tüm Kürdistan savaşçılarını kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Dün Kobanê bugün Şengal özgürleşti. Dileriz bu özgürleşme, iki parçadan Kürt siyasetinin ortaklaşmasına, Kürt askeri güçlerinin düşmana karşı ortak savaşmalarına yol açar!

Şengal, Êzidi halkımızın kutsal merkezi olmasının yanı sıra hem Kürdistan’ın üç parçasının birbirine bağlanması açısından hem de Musul ile Rakka arasındaki stratejik konumu açısından önemlidir. Şengal’in geri alınmasıyla, Musul ve Rakka kentleri başta olmak üzere IŞİD’in önemli ikmal yolları kesilmiş olacak ve IŞİD’in sonunun hazırlanmasında yeni bir kilometre taşı olacak.

Şengal’in özgürleşmesi nedeniyle halkımız sevinçli ama Silvan hepimizin yüreğini kanatıyor!

Türk rejimi ve AKP hükümetinin, Varto ile başlatıp Silvan ile sürdürdüğü kentleri kuşatıp açık cezaevine dönüştürme, kentleri tank ve TOMA’lar eşliğinde yakıp yıkma, halkı can havliyle kentini terk etmeye mecbur etme, kuşatmaya karşı halk ile dayanışmaya giden vekiller dahil herkese vahşice saldırılar geliştirme şeklindeki yeni devlet planı işletiliyor.

Bu vahşi saldırıları lanetliyoruz! Hükümeti saldırıları derhal durdurmak için inisiyatif almaya çağırıyoruz!

Yurtsever, ilerici, sosyalist güçleri, halkımızla her alanda dayanışma eylemlerinin büyütülmeye çağırıyoruz!

Özgür Şengal’i kutluyoruz!

Silvan ve kuşatma altındaki diğer kentlerimizde halkımızla, dayanışmaya ses vermeye çağırıyoruz.

13 – 11 – 2015

Sinan Çiftyürek

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi

Genel Başkanı

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir