Anasayfa / Parti Açıklamaları / ROBOSKİ KATLİAMININ ÜZERİNDEN 5 YIL GEÇTİ…

ROBOSKİ KATLİAMININ ÜZERİNDEN 5 YIL GEÇTİ…

Yaramız dünkü gibi taze, acılarımız diri olarak Roboski katliamını unutmadık.

Roboski’de 28 ARALIK 2011 gecesi Türk F-16 savaş uçaklarının bombalaması sonucu 28’i aynı aileden 34 insanımız yaşamını yitirmişti.

Roboski katliamı, hükümetin iddia ettiği gibi bir kaza değildi. Roboski katliamı, Ordu’da emir komuta zinciri dışında yapılmış bir eylem olmadığı gibi Ordu’daki FETOCU’ların bir eylemi de değil. TSK’nın doğrudan Kürdistan’ın üç parçasının kesiştiği yerden halkımıza dönük gözdağı verme eylemiydi.

Bunun içindir ki Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı açtığı soruşturmada takipsizlik kararını vererek dosyayı Genelkurmay askeri savcılığına gönderdi. Aileler, askeri mahkemenin askerleri adil yargılayacaklarına inanmıyorlardı. Davanın askeri mahkemeden alınması için imza kampanyası açtılar uğraştılar ancak durum değişmedi. Genelkurmay Askeri Savcılığı, 7 Ocak 2014’te takipsizlik kararını vererek aileleri haklı çıkardı. Roboskili ailelerin Anayasa Mahkemesi’ne yaptıkları başvurularının da reddedilmesi üzerine davayı AİHM’e taşıdılar.

Roboski’de siyasi bir cinayet işlendi. Sorumluları da başta dönemin hükümeti olmak üzere Türk rejimidir. 28.12.2016

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi

 

Bu açıklamaya da bakabilirsiniz.

BARIŞA HASRET HALKIMIZIN VE DÜNYA HALKLARININ DÜNYA BARIŞ GÜNÜ KUTLU OLSUN!

Başta Kızıl Ordu ve Sovyet halkları olmak üzere, Alman-İtalyan faşizmini tarihe gömen; demokrat, ilerici, devrimci, komünist bütün demokrasi güçlerine minnettarız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir