Anasayfa / Parti Açıklamaları / QAZÎ MIHEMED VE DAVA ARKADAŞLARININ İDAMLARININ 70. YILDÖNÜMÜ!

QAZÎ MIHEMED VE DAVA ARKADAŞLARININ İDAMLARININ 70. YILDÖNÜMÜ!

31 Mart 1947 Qazî Mihemed ve dava arkadaşlarının idam edilişlerinin 70. yıldönümünde anıları önünde saygıyla eğiliyoruz.

17 Aralık günü İran şoven rejimimin ordusu bağımsız Kürdistan Cumhuriyeti’ne saldırarak Mahabad’ı işgal etmişti. Sovyetlerin geri çekilmesiyle de zayıf kalan Kürt Cumhuriyeti, İran rejiminin saldırıları karşısında çok fazla direnemeden yıkılmıştı. Baskı ve katliamlarla Kürdistan‘ı yakıp yıkan katliam yapan İran rejimi, Kürt Cumhuriyeti’nin yönetici kadrolarının alelacele idam kararlarını çıkartmıştı. Cumhuriyet’in kuruluşunun ilan edildiği Çarçıra Meydanı’nda Cumhurbaşkanı Qazî Mihemmed, Başbakan Hacî Baba Şêx ve Savunma Bakanı Mihemed Husên Seyfî Qazî  30 Mart 1947’de idam deldiler.

Qazî Mihemed idam edilişi öncesinde halkına bıraktığı vasiyeti bugün de ulusal özgürlük mücadelesinde bizlere ışık tutuyor. Özellikle “aranızda birlik ve uyumu koruyun”,  “Düşmana özellikle Acem’e inanmayın”,  “Düşmanın sizi aldatmaması için eğitim seviyenizi yükseltin”, “diğer halklar gibi mücadele edin”… çağrıları bugün daha fazla önemini koruyor.

Qazî Mihemmed ve dava arkadaşlarını halkımız asla unutmayacaktır.

Sömürgeciler er geç yaptıklarının hesabını vereceklerdir.

31.03.2017

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi

 

Bu açıklamaya da bakabilirsiniz.

ANTEP PROGRAMI DAHİLİNDE YAVUZELİ VE KÖYLERİ ZİYARET EDİLDİ

KKP Antep il örgütünün organize ettiği ve Genel Başkanımız Sinan Çiftyürek ve HDP Urfa Milletvekili Nusrettin Maçin yoldaşın da içinde bulunduğu KKP heyetinin Antep faaliyet programı çerçevesinde bugün Yavuzeli ilçesinin köyleri ziyaret edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir