Anasayfa / Parti Açıklamaları / KATALAN HALKI SEÇİMDE BAĞIMSIZLIK DEDİ!

KATALAN HALKI SEÇİMDE BAĞIMSIZLIK DEDİ!

İspanyol rejimi ırkçı, despot ve haksız-hukuksuz bir tutumla, Katalan Hükümet ve Meclisini feshederek erken seçime götürdü. Amaç bağımsızlık yanlılarını Katalan meclisinde azınlığa düşürerek bağımsızlığı gündemden düşürmekti. Ancak dün yapılan seçimlerde bağımsızlık yanlıları mecliste 70 sandalye ile çoğunluğu yine elde ettiler.

Seçimlere katılımın %80 gibi yüksek olduğu Katalonya’da, İspanyol sömürgeci rejiminin aldığı ekonomik ve siyasal tedbirlere rağmen, halkın çoğunluğu sandıkta bağımsızlık diyerek rejime yanıt verdi.

ÖSP olarak; Katalan halkının başarısını kutluyor ve bağımsızlık mücadelesinde yanlarında olduğumuzu bir kez daha ilan ediyoruz.

İspanyol hükümetine ve AB’ye çağrımız; Katalan halkının bu iradesini tanıyın tutuklu siyasetçilerini bırakın, sürgünde yaşayanların ülkelerine dönüş koşullarını yaratın.

ÖSP olarak; gerek Güney Kürdistan halklarımızın gerek Katalan halklarının er geç bağımsızlığını elde edeceğine inancımız tamdır.

Yaşasın Katalan ve Kürdistan halklarının bağımsızlık mücadelesi ve dayanışması!

Yaşasın bağımsızlık ve sosyalizm mücadelesi!

22.12.2017

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi 

 

Bu açıklamaya da bakabilirsiniz.

BARIŞA HASRET HALKIMIZIN VE DÜNYA HALKLARININ DÜNYA BARIŞ GÜNÜ KUTLU OLSUN!

Başta Kızıl Ordu ve Sovyet halkları olmak üzere, Alman-İtalyan faşizmini tarihe gömen; demokrat, ilerici, devrimci, komünist bütün demokrasi güçlerine minnettarız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir