Anasayfa / Parti Açıklamaları / BOĞAZİÇİ ÖĞRENCİLERİNİN YANINDAYIZ, TALEPLERİNİ DESTEKLİYORUZ

BOĞAZİÇİ ÖĞRENCİLERİNİN YANINDAYIZ, TALEPLERİNİ DESTEKLİYORUZ

Gözaltılara son verilsin, tutuklanan öğrenciler serbest bırakılsın!

Çatılarda keskin nişancılar bakarken akademisyenlerin; “aşağı bakmıyoruz, kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz” diyerek haykırmalarının yanındayız.

Tutuklanan Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri: “Bizim için çok endişelenmeyin, destekleyin. Bundan sonrası sizde” mesajını iletmişlerdi. Öğrenci arkadaşları, üniversite akademisyenleri ve genişleyen kamuoyu öğrencilerin mesajını aldı. “Bundan sonra bizde” demokratik tepkisi üniversite içinde ve dışında büyüyor.

Öğrenciler, “Kayyım rektör istemiyoruz” ile başlattıkları demokratik tepkilerini dün tutuklanan arkadaşlarının serbest bırakılması talebiyle birleştirerek sürdürürken, AKP iktidarı “düşman” kuşatıyor gibi üniversite kapısına polisten duvar örmekle yetinmeyip bina çatılarına keskin nişancıları yerleştirdi. Üniversite kapısına kelepçenin ardından, bina çatılarına keskin nişancılar yerleştirerek öğrencilerin ve akademisyenlerin haklı demokratik tepkilerini terörize edip baskılanmasını kınıyoruz. “Kayyım rektöre” yönelik gelişen demokratik tepki haklıdır. Bu hak baskılarla, “Kâbe fotoğrafı” provokasyonu ve devam eden gözaltı, soruşturma ve tutuklamalarla engellenemez.

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenlerinin; gözaltına alınan 159 öğrenciyi temsilen ellerinde “159” yazılı afiş ve “aşağı bakmıyoruz, kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz” yazılı çok anlamlı bir pankart önünde “Melih Bulu istifa” sloganı eşliğinde rektörlüğe yürümelerini destekliyoruz.

Özellikle “aşağı bakmıyoruz” vurgusu önemli ve Kürt halkına mesajla yüklüdür. 5 Ağustos 2015’te Hakkari’de yere yatırılan 52 Kürt inşaat işçisine;  “Ne yaptı lan size bu devlet? Hepinizi tanıyorum ben. Kim ki hainlik yapıyor karşılığını görecek! Türk’ün gücünü göreceksiniz! Tamam mı? BAKMA LAN BANA. Herkes yere baksın” diye komut veren bir özel harekatçıya gönderme, Kürt halkı üzerinde baskıların yoğunlaştığı bir dönemde anlamlı bir mesajdır. 

Boğaziçi Üniversitesi’ndeki haklı tepkinin yanındayız. AKP’li rektör Melih Bulu istifa etmeli. Tutuklanan öğrenciler serbest bırakılmalı!

02.02.2021

Kürdistan Komünist Partisi – KKP

Bu açıklamaya da bakabilirsiniz.

FİSKAYA’DA “KENTSEL DÖNÜŞÜM” BİLDİRİSİ DAĞITTIK!

Bildiriyi verdiğimiz bir bakkal yıkım kararına sert tepki göstererek “şu bildirilerden bana da verin dağıtayım” dedi ve aldı. Okuma yazması olmayan kadınlar bildirileri “niha bidin ê li mal bixwînin” diyerek alıp eve götürdüler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir