Anasayfa / Parti Açıklamaları / AVNİ GÖKOĞLU YOLDAŞI UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ!

AVNİ GÖKOĞLU YOLDAŞI UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ!

2 Mayıs 1973 yılında ölümsüzleşen Avni (Reş) Gökoğlu yoldaşımızı özlem ve saygıyla anıyor, mücadelesi önünde saygıyla eğiliyoruz.

Urfa’ya bağlı Suruç İlçesi’nin sınıra yakın Elsiz köyünde dünyaya gelen ve Şedadî aşiretinin ileri gelenlerinden biri olan Avni yoldaş 1970’li yıllarda İstanbul Yüksek Eczacılık Fakültesi’ni kazanır ve devrimci saflarda yer alır.

İlk olarak DDKO saflarından başlayan mücadele süreci THKO ile devam eder. 12 Mart 1971 askeri darbesi sonrasında giderek ağırlaşan şartlar nedeniyle THKO’nun ülke dışına çıkmasında Reş yoldaş ve köylüleri aktif roller alır. Devrimci hareketin yeniden toparlanarak örgütlü mücadele sürecine dinamik adımlarla başlaması yönünde de kararlı duruşunu koruyarak sınırda önemli görevler üstlenir. 

Yine, devrimci bir görevle sınırdan geçiş yaparken 2 Mayıs 1973 yılında jandarma ile girdiği çatışmanın sonrasında katledilir.

Avni Gökoğlu’nu, yani Reş yoldaşımızı sosyalizm mücadelemizde daima yaşatacağız.

2 Mayıs 2021

Kürdistan Komünist Partisi – KKP

Bu açıklamaya da bakabilirsiniz.

ANTEP PROGRAMI DAHİLİNDE YAVUZELİ VE KÖYLERİ ZİYARET EDİLDİ

KKP Antep il örgütünün organize ettiği ve Genel Başkanımız Sinan Çiftyürek ve HDP Urfa Milletvekili Nusrettin Maçin yoldaşın da içinde bulunduğu KKP heyetinin Antep faaliyet programı çerçevesinde bugün Yavuzeli ilçesinin köyleri ziyaret edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir