Anasayfa / Parti Açıklamaları / 16 MART 1988, HALEPÇE, ELMA KOKUSUYLA GELEN KATLİAM!

16 MART 1988, HALEPÇE, ELMA KOKUSUYLA GELEN KATLİAM!

Çaresiz
Vurulacaktı, 
Buyruk kesindi, 
Gayrı gözlerini kör sürüngenler 
Yüreğini leş kuşları yesindi…

Bugün, “Enfal” ismiyle başlatılan Balisan Vadisi, Şanexşêköyü’nde başlatılıp Halepçe ve Şeyhan’da doruğa vardırılan Katliamın yıl dönümü!

5 bini kimyasal gazlarla olmak üzere toplamda 182 bin insanımızın katledildiği bu acıları biz Kürtlere, Kürdistan halkına yaşatanları bir kez daha lanetlerken ölen canlarımızı saygıyla anıyoruz. Bir kez daha halkımıza başsağlığı diliyor geride kalanlarımızın acılarını paylaşarak büyük sabırlar diliyoruz.

Tarih 16 Mart 1988;

Kürdistan’ın işgalci, sömürgeci, zalim, gaddar, acımasız kandökücüleri bir parçamızı mahşer gününe çevirdikleri tarih!

Öyle bir mahşer günüydü ki;

Doğadaki insanıyla, hayvanıyla tüm canlının yaşamını sonlandırmasına yol açan,

Çocukların kokuya doğru “daye behna seva te” diye koşmalarından ötürü elmaya kuşkuyla yaklaştıkları,

Özürlü doğum oranın Hiroşima ve Nagazaki’yi 4-5 kat geçtiği,

Halkımızın “uy hawar hawar” çığlıklarıyla kendilerini dağların, mahzenlerin en kuytuluklarına çaresizce attıkları kıyamet anları!

Kapitalist uygar dünyanın öldürücü gücü denensin diye kendilerine verilen yeni ölüm araçları sömürgeci güçlere bir taşla birkaç kuşu vurma imkânı veriyordu. Savunmasız, sahipsiz Kürt halkının siyasal haklarına sahip olması mücadelesinin önünü kesmek, vahşet derecesindeki toplu ölümlerle bizleri ‘terbiye’ etmek, çevre ülke halklarına gözdağı vermek!

Ama tarih şahittir ki; Kürtler, tüm zamanlarda, bulundukları coğrafyada temel etmen olmuşlardır, onlarsız siyaset mümkün olamamıştır. Çünkü haklıyız, hakkımızı istemekten başka masumane bir suçumuz yok. Suçlu olanlar hakkımızı ve varlığımızı ret ve inkâr eden sömürgeci güçler ve destekçileridir.

Her şeye rağmen; tüm vahşetinize, gözaltı, iftiracı-itirafçı gizli tanık vasıtasıyla irademizin gasp edilerek tüm seçilmişlerimizin yargılanıp tutuklanmasına, Rojava’da yeni işgal girişim ve statü elde etme engellerinize rağmen kazanan biz olacağız, kazanan giderek birlik yönünde adımlar atmaya başlayan Kürdistan halkı ve siyasi güçleri olacaktır!

Kürdistan Komünist Partisi – KKP

Bu açıklamaya da bakabilirsiniz.

ANTEP PROGRAMI DAHİLİNDE YAVUZELİ VE KÖYLERİ ZİYARET EDİLDİ

KKP Antep il örgütünün organize ettiği ve Genel Başkanımız Sinan Çiftyürek ve HDP Urfa Milletvekili Nusrettin Maçin yoldaşın da içinde bulunduğu KKP heyetinin Antep faaliyet programı çerçevesinde bugün Yavuzeli ilçesinin köyleri ziyaret edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir