Anasayfa / Parti Açıklamaları / THKO ÖNDERLERİ MÜCADELEMİZDE YAŞIYORLAR!

THKO ÖNDERLERİ MÜCADELEMİZDE YAŞIYORLAR!

THKO önderlerinden Sinan Cemgil, Alpaslan Özdoğan ve Kadir manga yoldaşların Nurhak dağlarında katledilişlerinin 48. yıl dönümünde onları bir kez daha sevgi ve saygıyla anıyoruz.

1971 askeri darbesinden sonra devrimcilere yönelik gerçekleştirilen “Balyoz Harekâtı”nın ardından yakalanan Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idam edilmelerini engellemek isteyen 7 Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu (THKO) militanı, Nurhak Dağı’nın eteklerinden Malatya Kürecik ABD Radar Üssü’nü basmaya ve oradakileri rehin almaya karar verdi. Eyleme gidenler Kamuoyunda “Nurhak Katliamı” olarak anılan ve 31 Mayıs 1971 tarihinde Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesine bağlı İnekli Köyü civarında kuşatılarak pusuya düşürülmüştü. Sinan Cemgil, Kadir Manga ve Alpaslan Özdoğan yaralı ele geçirilmelerine rağmen vahşice kurşunlanarak katledildiler.

Devlet, bu katliam operasyonunda, özgürlük savaşçılarını “anarşist, eşkıya” diyerek katletti ama operasyonu yöneten jandarma komutanı Yılmaz Erkekoğlu’nun yıllar sonra kaleme aldığı kitapta “SİNANLAR KARDEŞİMİZDİ” diyerek devletin “anarşist, eşkıya” söylemini boşa düşürmüştür.

Onlar inandıklarını savundular, savundukları uğruna canlarını verdiler. Her zaman saygıyla anacağız, unutmadık/unutmayacağız.

Kürdistan ve Türkiye halklarını, devrimci güçlerini Sinan Cemgil ve arkadaşlarını mücadelelerinde yaşatmaya çağırıyoruz.

Kürdistan Komünist Partisi

Bu açıklamaya da bakabilirsiniz.

ANTEP PROGRAMI DAHİLİNDE YAVUZELİ VE KÖYLERİ ZİYARET EDİLDİ

KKP Antep il örgütünün organize ettiği ve Genel Başkanımız Sinan Çiftyürek ve HDP Urfa Milletvekili Nusrettin Maçin yoldaşın da içinde bulunduğu KKP heyetinin Antep faaliyet programı çerçevesinde bugün Yavuzeli ilçesinin köyleri ziyaret edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir