Anasayfa / Parti Açıklamaları / ÊZIDÎ HALKIMIZIN ÇARŞEMA SOR BAYRAMINI KUTLUYORUZ!

ÊZIDÎ HALKIMIZIN ÇARŞEMA SOR BAYRAMINI KUTLUYORUZ!

Kurdên Resen”, yani ‘Kürtlerin Orjini’ olarak tanımlanan en kadim insanlarımız/halkımız olan Êzidî halkımızca Nisan ayının 13’ünden sonraki ilk Çarşamba günü Çarşema Sor bayramı olarak kutlanılıyor.

Êzidî halkımızın inanışına göre; yaşamın kaynağı olarak dünyanın mayalandığı dolayısıyla doğanın canlandığı yani baharın müjdelendiği günün adıdır Çarşema Sor!

Êzidî halkımız sadece dini inanışları nedeniyle defaten Araplar, Farslar, Türkler, Hıristiyanlar ve hatta en acısı da kendilerini Müslüman olarak niteleyen Kürtlerin katliamlarına uğradılar. Adeta, Êzidî halkımızca bir kez daha; “Budur katlimize sebep suçumuz” kanısını haklı çıkarırcasına “73. Ferman” diye nitelenen IŞİD’in saldırısıyla bir kez daha imhaya uğradılar.

Êzidî halkımızın inançlarını bağımsız Kürdistan içerisinde özgürce yaşayabilecekleri, hiçbir dışlanmaya maruz kalmayacakları günlere kavuşmaları temennisiyle Çarşema Sor bayramlarını kutluyoruz.

Pîroz be!

12.04.2019

Kürdistan Komünist Partisi

Bu açıklamaya da bakabilirsiniz.

BARIŞA HASRET HALKIMIZIN VE DÜNYA HALKLARININ DÜNYA BARIŞ GÜNÜ KUTLU OLSUN!

Başta Kızıl Ordu ve Sovyet halkları olmak üzere, Alman-İtalyan faşizmini tarihe gömen; demokrat, ilerici, devrimci, komünist bütün demokrasi güçlerine minnettarız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir