Zimanê me hebûna meye!

Zimanê me nasnameyameye!

Di 15’êGulanê de biderketinakovaraHawarjiweşandinadiyekemînde CejnazimanêKurdîpîroz be. Her civakbitaybetiyêxwediyêzimanêzikmakiye.Zimandirêxistinajiyanarojane de, hûner, çandû ragihandinacivakê de tiştekîsereke ye.

Zimanê me hebûna me ye!

Zimanê me nasnameya me ye!

Di 15’ê Gulanê de bi derketina kovara Hawar  ji  weşandina  di  yekemîn de  Cejna zimanê Kurdî  pîroz be. Her civak bi taybetiyê xwediyê zimanê zikmakiye. Ziman di rêxistina jiyana rojane de, hûner, çand û ragihandina civakê de tiştekî sereke ye.

Em di her warê jiyanê de bi hev re dijîn, di malan de, dibistanan de, kolanan, li çarşî û cîhê kar da mirov bi hev re bi zimanên xwe dijîn. Di destpêkê jiyana xwe de mirov bi zimanê dayikê xwe nasdike û mezin dibe. Mirov herî baş bi zimanê dayika xwe ragihandin pêk tîne.

Di demên cûdahiyên de ji bo zimanê Tirkî damezrenêrê vîna Kemalîst “zimanê Tirkî pir hez dike û ji bo pêşvebûna wê xebat dike”. Em dizanin ku “ Dibêje zimanê Tirkî ji bo mîleta Tirk xezîne ye”.

•    Di tevahiyên van rastî û pîrozbahiyan de li ser rûyê Cîhanê navbera 7-8 hezar ziman tên axaftin, di nav van zimanan de Kurdî jî heye. Lê ev maf niha jî, ji zimanê Kurdî re nehatiye dayin.

•    Di civake kî de dema ku ziman were qedexekirin û ji bo tunekirina wî tûndî li ser dibe.

•    Lê Cîhanê navê wê polîtîqayê asîmilasyon û înkara wê neteweyê ye.

•    Ji bo ku hemberê me Kurdan siyaseta metîngehî di aliyê pergala Tirkiye yê pêk tîne niha jî ziman û nasnameya me qedexeye û tê înkar kirin.

•    Di sedsala 21an de ewçax bi zaravayê xwe yên cuda bi hevra zimanê Kurdî li bin tûndî û qedexeyên de hebûn a xwe di rewşekî azad de pêşve nebiriye ,em vê rewşê  şermezar dikin!

•    Di TBMM( meclîsa gelê mezin a Tirkiye yê) de demaku nûnerê (wekilên) Kurd diaxifin wek a”zimanê nenas” dibêjin û ewa derbazê tutanaxan dikin,  heger Kurdî zimanê ne nase”(Ziman û ziravayê ku dijîn )di bin wanan da TRT Kurdî weşan dike, di zanîngehê de bi ziman û wêjeya Kurdî tê xwendin û li dibistanan de li ser navê dersa hilbijartî ders heye .

•    Ev ziman nêzîkê 20-25 milyon mirov di axife û di aliyê (Meclîsa mezin a gelê Tirkiye) yê “ zimanê ne nas ) tê nivîsandin em vî helwestê qebûl nakin û şermezar dikin!

•    Banga me ji hikumetê re; di 15’ê Gulanê roja cejna zimanê Kurdî de ev şermê mezin rakin, zimanê Kurdî bikin zimanê fermî û ya perwerdehiyê, di Makazona bîngehî de were qebûl kirin.

•    Banga me ji gelê me re; Hûn ku dibin bila bibin bi zimanê xwe xeber bidin, bixwenin û binivîsinên. Û xwediyê zimanê xwe derkevin.

•    Banga me ji rewşenbîr û hêzên siyasî re; sedemên rewşa zimanê me bê dewletbûniya me ye, em di derheqê zimanê xwe de ji bo  avakirina saziyên neteweyî bi şîara bi hev re xebata xwe bikin!

Partiya Komunîst a Kurdistan-KKP

***

KÜRT DİL BAYRAMI GÜNÜNDE DİLİMİZE SAHİP ÇIKALIM!

Dilimiz; varlığımızdır.

Dilimiz; kimliğimizdir.

15 Mayıs 1932 tarihinde Hawar Dergisinin ilk sayısının yayınlandığı günle başlayan Kürt Dil Bayramı kutlu olsun!

Celadet Ali Bedirhan’ın 1932’de çıkardığı Kürtçe Hawar dergisinin yayına başladığı gün olan 15 Mayıs, 2006 yılından bu yana Kürt Dil Bayramı olarak kutlanıyor.

Her toplumun kendine özgü anadili vardır. Dil, her toplumda iletişim, kültür, sanat ve gündelik yaşamın organize edilmesini sağlayan en temel araçtır. Evde, okulda, sokakta, çarşıda, iş yerinde ve her yerde onunla beraber yaşıyoruz. İnsan konuştuğu dili doğduğu günden itibaren hazır bulur, onunla büyür,  kendini onunla en iyi şekilde ifade eder

Kemalist kurucu iradenin Türk Dili için farklı zamanlarda; “Türk; dilini çok sever ve onu yüceltmek için çalışır”, “Türk dili Türk milleti için kutsal bir hazinedir” dediğini biliyoruz.  Tüm bu doğrular ve kutsallıklar dünya üzerinde konuşulan 7 bin ile 8 bin arasında var olduğu bilinen diller için de geçerli ama bu hak hala Kürt diline tanınmamıştır.

Bir toplumun anadilinin yasaklanması, baskılanması o toplumun en temel kimliğine saldırıya dünyanın her yerinde buna asimilasyon ve ulusal inkâr denir. Yaşadığımız sömürge siyasetinden dolayı dilimiz, kimliğimiz hala yasaklı hala inkâr edilmektedir. İçinden geçtiğimiz 21. Yüzyılda; farklı lehçeleriyle birlikte Kürt dili halen saldırı ve yasak altında olduğundan kendi varlığını özgürce geliştirememektir.  Bunu reddediyoruz!

TBMM’de Kürt milletvekilleri Kürtçe konuştuğunda; tutanaklara ‘’bilinmeyen dil’’ olarak geçmesini asla kabul etmiyoruz. Kürtçe ‘Bilinmeyen Dil’ ise “Yaşayan Diller ve Lehçeler” adı altında nasıl TRT Kürdî kurulabiliyor, nasıl üniversitelerde Kürt Dili Edebiyatı okutuluyor, okullarda Kürtçe Seçmeli Derslikler verilebiliyor? Bu dili konuşan 20-25 milyon Kürdün dilinin‘Bilinmeyen Dil’ olarak TBMM’de kayıtlara geçmesi saygısızlığını kabul etmiyor, reddediyoruz!

Hükümete çağrımızdır; 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı gününde, öncelikle bu büyük utanç kaldırmalıdır. Anayasal güvenceye kavuşturulması temelinde Kürtçenin resmi dil olarak kabulü ve eğitim hakkı yönünde adım atmaya çağırıyoruz.

Halkımıza çağrımızdır; nerede olursak olalım Kürtçe konuşalım, Kürt diline sahip çıkalım! Kürtçe okuyup, yazalım!

Aydınlarımıza, siyasal güçlerimize çağrımızdır; devletsizliğimizin sebebi olan bu durumdan hep birlikte kurtulma adına dil konusundaki çalışmalara güçlü ittifaklar temelinde sahip çıkalım. “Zimane me hebuna meye” temelinde unutturulmaya çalışılan dilimizle ilgili ulusal kurumlar yaratma yönünde çaba vermeye çağırıyoruz!

Kürdistan Komünist Partisi – KKP

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir