Çoluk-çocuklarıyla yollara düşen, en ağır sömürü ve hak ihlallerini yaşayan, insanca yaşanacak bir ücretten, sigortasız, sendikasız güvenceli çalışma koşullarından yoksun tarım emekçilerinin sorunlarına duyarlı herkesi örgütlü mücadele geliştirmeye çağırıyoruz.

MEVSİMLİK İŞÇİ KATLİAMINA HAYIR!

YİNE MEVSİMLİK TARIM İŞÇİLERİ DRAMI,

YİNE, YENİDEN FECİ ÖLÜMLÜ KAZALAR, YİTİRİLEN ONLARCA CAN!

 

29.05.2013 tarihinde çoluk-çocuklu 25 tarım işçisi kadınlar çalışmakta oldukları tarladan, akşam, iş bitimi sonrası 14 kişilik minibüse balık istifi misali bindirilerek evlerine dönerlerken Çakal(Yarmakaya) köyü köprüsü civarında minibüsün lastiğinin patlamasıyla aracın dereye uçması sonucunda 10 işçi öldü, 15 kişi de ağır yaralı.

Doğrudan doğruya bir iş cinayeti olan bu durum asla kader değildir, basit bir trafik kazası değildir. “Kaderleri bu kadarmış” diyerek geçiştirilemez. Lanetliyoruz! Bu durum yıllardır sürüp gelmektedir.

MEVSİMLİK TARIM İŞÇİLERİNİN KATLEDİLMESİNE DUR DİYELİM!

 

Mevsimlik tarım işçiliğinin başlamasıyla bu tip iş cinayetlerinin gündeme geleceğini hepimiz biliyoruz. Mart ayından itibaren çoluk-çocuklarıyla yollara düşen ve ücretli emek gücü içerisinde en ağır sömürü ve hak ihlallerini yaşayan, insanca yaşanacak bir ücretten, sigortasız, sendikasız güvenceli çalışma koşullarından yoksun tarım emekçilerinin bu sorunları konusunda başta mevsimlik işçiler olmak üzere duyarlı olan herkesi örgütlü mücadele geliştirmeye çağırıyoruz.

İş cinayetinde yaşamını yitiren işçi ailelerine başsağlığı diler yaralılara acil şifalar dileriz.

Ölümlerin sebebi, sömürü düzeni kapitalizmin kendisidir!

Ölümlerin sebebi, tarım işçilerine güvenli ve çağdaş ulaşım aracı sunmayan hükümettir!

Ölümlerin sebebi, vahşi kapitalizmi işçiye reva gören aç gözlü Adıyaman işverenidir!

Kapitalist sömürü düzenini lanetliyoruz!

İşçileri ekonomik, sosyal hakları uğruna örgütlenmeye, örgütlü mücadeleye çağırıyoruz!

ÖZGÜRLÜK VE SOSYALİZM PARTİSİ

ADIYAMAN İL ÖRGÜTÜ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.