Anasayfa / Parti Açıklamaları / ROJAVA’DAKİ SALDIRIYI KINIYORUZ!

ROJAVA’DAKİ SALDIRIYI KINIYORUZ!

Zaman geçirilmeden Kürt Yüksek Konseyi yönlendiriciliğinde ayrıntılı bir soruşturma başlatılmalı, olaylar aydınlatılmalı, sonuçlar halka açıklanmalı, sorumlular yargılanmalıdır.

ROJAVA’DAKİ SALDIRIYI KINIYORUZ!

Batı Kürdistan’ın Amûdê kentinde 27 Haziran günü sivil göstericilere YPG güçlerinin açtığı ateş sonucu biri çocuk 9 kişinin yaşamını yitirdiği, 30’a yakın yaralının olduğu bildiriliyor.

Hem bu katliam haberi, hem de iki Kürt partisinin Qamişlo ve Amûdê’deki ofislerinin yakıldığı haberleri Rojava’da Kürtler arası “birakujî” tehlikesini akla getiriyor ki bu kaygı vericidir. Olayın çıkış nedenlerine ve biçimine ilişkin iddialar farklı, fakat sonuçta ortada onlarca yaralı ve 9 insanımızın yaşamını yitirdiği bir katliam gerçeği var. Nedeni ne olursa olsun bu katliamı ve Kürtler arası silahlı şiddeti kınıyoruz. Özgürlük ve Sosyalizm Partisi (ÖSP) olarak, Rojava’daki Kürt siyasal güçlerine çağrımız:

-Zaman geçirilmeden Kürt Yüksek Konseyi yönlendiriciliğinde ayrıntılı bir soruşturma başlatılmalı, olaylar aydınlatılmalı, sonuçlar halka açıklanmalı, sorumlular yargılanmalıdır.

-Kürtler arası iç siyasi mücadelede silah kullanımını yasaklayan karar ve yönelişler derhal belirlenmelidir.

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi (ÖSP)

 

28.06.2013

Bu açıklamaya da bakabilirsiniz.

HDP’YE YAPILAN SALDIRIYI ŞİDDETLE KINIYORUZ!

HDP’ye yönelik bu açık saldırının asıl faali ve azmettiricisi, Kürtler ve kazanımları aleyhine Kuzey ve Güney Kürdistan’da, Rojava’da geliştirilen kışkırtıcı, saldırgan dil ve pratiktir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir