Anasayfa / Parti Açıklamaları / Qamışlo’da Kürt siyasetçiye Suikast!

Qamışlo’da Kürt siyasetçiye Suikast!

Kürt siyasetçi İsa Huso, aracının infilak ettirilmesi sonucu yaşamını yitirdi!

Saldırıyı kınıyoruz! Ailesine ve dava arkadaşlarına başsağlığı diliyoruz!

Rojava’da Kürt Yüksek Konseyi Dış İlişkiler Komitesi üyesi ve Halk Meclisi Başkanlık Divanı’nda yer alan İsa Huso, Qamışlo’da sabah erken saatlerinde aracında meydana gelen patlamada hayatını kaybetti. Gerçekleştirilen suikast sonucunda Huso’nun yanı sıra bir kadında yaralandı.

Saldırının zamanlaması dikkat edicidir. Saldırı bir yandan dört paçada ulusal demokratik hareketi kapsayan Kürt Ulusal Kongre hazırlıklarının sürdüğü, diğer yandan ise PYD başkanı Salih Müslim’in İstanbul’da Türk yetkililerle görüşmesinin ardından gelmesi anlamlıdır.

İsa Huso şahsında Kürt halkının birlik arayışı ile Rojava Kürtlerinin Suriye Arap muhalefetiyle yakınlaşma çabaları hedeflenmişse, bu saldırı benzer saldırıların ilk işareti olabilir!

Saldırıyı lanetliyor ve tüm halkımızı hem Ulusal Kongre kararının arkasında sağlam durmaya hem de Rojava’da yükseltilen özgürlük mücadelesini desteklemeye ve güçlendirmeye çağırıyoruz! 30-07-2013

 

Sinan Çiftyürek

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi

 

Genel Başkanı

Bu açıklamaya da bakabilirsiniz.

ANTEP PROGRAMI DAHİLİNDE YAVUZELİ VE KÖYLERİ ZİYARET EDİLDİ

KKP Antep il örgütünün organize ettiği ve Genel Başkanımız Sinan Çiftyürek ve HDP Urfa Milletvekili Nusrettin Maçin yoldaşın da içinde bulunduğu KKP heyetinin Antep faaliyet programı çerçevesinde bugün Yavuzeli ilçesinin köyleri ziyaret edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir