Anasayfa / Parti Açıklamaları / LEYLA QASIM’I MÜCADELEMİZDE YAŞATACAĞIZ

LEYLA QASIM’I MÜCADELEMİZDE YAŞATACAĞIZ

Halkımızın modern ulusal özgürlük mücadelesinin önemli isimlerinde olan Leyla Qasım’ı idamının 42. yıldönümünde saygıyla anıyoruz!

Leyla Qasım bundan 42 yıl önce ırkçı BAAS rejimi tarafından 13 Mayıs 1974 yılında daha 22 yaşında iken idam edildi! Sebep, Leyla Qasım’ın daha genç yaşlarda halkının kurtuluş mücadelesinde yer almasıdır. Sebep bugün Cizre, Sur, Nusaybin’de Kürt kadını katledilirken neyse sebep odur! Sebep ulusal özgürlük mücadelesinde ki kararlılığıdır! Sebep “kadın eliyle” özgürlük savaşının neferleri olmasıdır!

Leyla Qasım; sömürgeciliğe, zulme, halkına dayatılan soykırıma karşı sergilediği kararlı duruş ve direnişiyle ve de idam sehpasındaki tavrıyla biz Kürdistanlı kadınların direniş sembollerinden biri olmuştur.

İdam sehpasına götürülürken “…siz beni öldüreceksiniz; ancak benim ölümümle Kürtler uyanacak…” diyen Leyla Qasım’ın duruşu hepimizin sahip çıkıp geliştireceği önemli bir değerdir.

Leyla Qasımların büyük değerlerine sahip çıkıyor, mücadelemizde yaşatacağız!

12.05.2016

ÖSP’li Kadınlar

 

Bu açıklamaya da bakabilirsiniz.

BARIŞA HASRET HALKIMIZIN VE DÜNYA HALKLARININ DÜNYA BARIŞ GÜNÜ KUTLU OLSUN!

Başta Kızıl Ordu ve Sovyet halkları olmak üzere, Alman-İtalyan faşizmini tarihe gömen; demokrat, ilerici, devrimci, komünist bütün demokrasi güçlerine minnettarız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir