Polêsê YDE’ê, li ber çavê gelê cîhanê mirovek siyahî George Floydê, bi hovane qetil kirin. Em vêya şermezar dikin. Nîjadperestiya Trumpê, polîtîkayên ku dijminatiya biyanî çê dike di vê demên Vîrûsa Koronayê de ji bo YDE’ê û ji bo tevehiya cîhanê talûkeyek dibînin. Û em banga hemû gelên cîhanê dikin, werin li hemberê polîtîkayên nîjadperestiyê em barîqata demokrasî û azadiyê ava bikin.

Polêsê YDE’ê, li ber çavê gelê cîhanê mirovek siyahî George Floydê, bi hovane qetil kirin. Em vêya şermezar dikin.
Nîjadperestiya Trumpê, polîtîkayên ku dijminatiya biyanî çê dike di vê demên Vîrûsa Koronayê de ji bo YDE’ê  û ji bo tevehiya cîhanê talûkeyek dibînin. Û em banga hemû gelên cîhanê dikin, werin li hemberê polîtîkayên nîjadperestiyê em barîqata demokrasî û azadiyê ava bikin.
Li YDE’yê di rewşa pandemîn de di dorhêla betalî û birçîbûnê de kodên genetîk yê nîjadperestiyê tevdigere! Do polêsê YDE’ê, mirovê siyahî Floydê bi eşkere û adîbûnê bi fetisandine kuşt û çavtirsandineke mezin da ji muxalîfan re. Polês girseya ku li hemberê vê qetlê protesto û çalakiyan dikin êrêşa wan dike. Û îro çalakdarekî jî hat qetil kirin û jiyana xwe ji dest da. Polêsên ku van tiştan dikin, ji pergala Trumpê piştvanî digirin.  Ev erjengiyê Floydê car din ji me re nîşan da ku genetîka Merê Spî yê bi vîrusê hîn jî neqediya ye.
George Floyd wek bi qîrînê digot “nikarim bêhnê bigirim” û bi wî awayê jiyana xwe ji dest da. Li hemberî vî, serhildanên ku çêdibin erenî ye. Her wiha di dîroka YDE’ê de cara yekemîn e wek mirovek siyahî tê kuştin û hemberî vî tiştê de gelên ku spî jî têketineke mezin kiriye vê çalakiyê.
Deshilatdariyê Trumpê, dema tengezarîya 1929’an, peyamên ku wek nîjadperesteke Hîtlerê dike talûkeyeke mezin e. Trump biryarnameyê sînorkirina hesabên medyayê civakî îmze kir, ev tişt îşaretên talûkeyên yekemîn e.
Em gelên cîhanê ku Karker, kedkar, demokrat û siyasetê sosyalist û komunîstê cîhanê re bang dikin; werin hemberî vî çûndinê em alîyê demokrasî û Azadiyê ava bikin.
30.05.2020
PARTIYA KOMUNÎST A KURDISTAN

*****

Basına ve kamuoyuna!

ABD’de polisin, etrafındaki kalabalığın ve dünya halklarının gözü önünde Siyah George Floyd’un vahşice katletti. Lanetliyoruz.
Trump ırkçılık, yabancı düşmanlığını cesaretlendiren politikaları derinleştiriyor. Bunu Korona sürecinde ABD ve Dünya için büyük tehlike olarak görüyoruz. Dünya halklarını bu ırkçı yönelişe karşı demokrasi ve özgürlükler barikatını örmeye çağırıyoruz.
ABD’de Pandemin ile ağırlaşan işsizlik ve açlık ortamında ırkçı genetik kodlar hareketleniyor! Dün siyah Floyd’u polis alenen ve alçakça boğarak öldürerek muhalif herkese gözdağı verdi. Polis ırkçı saldırıya karşı gelişen protestolara ve basına da aynı faşist saldırılarını sürdürüyor. Ve bugün polisin ateş açması sonucu bir eylemci yaşamını yitirdi. Bunları yapan polisin Trump rejiminden destek alması düşündürücü. Çünkü Floyd dehşeti Beyaz adamın genetiğine işlenmiş ırkçı virüsü halen aşamadığını bir kez daha gösterdi.
George Floyd’un “nefes alamıyorum” feryadıyla can vermesine tepki isyanının büyümesi olumludur. Ayrıca ABD tarihinde ilk kez bir Siyah polis tarafından katledilirken bu yoğunlukta Beyaz halkın katılması umut vericidir.
Trump iktidarının 1929 bunalımı sürecinde, Hitler gibi ırkçı yabancı düşmanı politikaları açıklamaları tehlikelidir. Trump’ın sosyal medya hesapları kısıtlayan kararnameyi imzalaması tehlikenin ilk işareti.
Dünya işçi emekçi halklarına ve demokrat, sosyalist, komünist siyasete çağrıda bulunuyoruz; bu gidişe karşı geniş demokrasi ve özgürlükler cephesini örelim.
30.05.2020
Kürdistan Komünist Partisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir