Gazze’de Filistin halkının evleri başlarına yıkılıyor!

Ölü sayısı 600’ü, yaralı sayısı birkaç bini geçti. Ama dünya basını İsrail’in 25’i bulan askeri kaybını “en ağır kayıp” olarak konuşuyor.

İsrail, her zaman yaptığını tekrarlıyor; savunmasız sivil halkı yaşlı, çocuk demeden katlediyor. İsrail ordusu en gelişmiş tank-top ve savaş uçakları eşliğinde tam anlamıyla Gazze halkına savaş açmış ve havadan, karadan yerleşim alanları bombalanıyor. Kuşatma altındaki Gazze halkının yaşam kanalları olan tünelleri yakıp yıkıyor.

Bunlar olurken, Almanya’nın başını çektiği AB ve BM, ABD her zaman ki; “siviller zarar görmesin ama İsrail’in de kendini savunma hakkı vardır” tutumunu tekrarladı! Dünya kamuoyu, İslam Örgütü ve önemlisi 22 Arap devleti ise İsrail’i kınamakla yetindiler. Yine seçim hesabıyla en “militan tutumu” alan AKP hükümeti ise; ilan ettiği üç günlük yas ile “İsrail’e gücüm yetmiyor ama kendi kendime gücüm yetiyor” misali tutum aldı. İsrail ile ekonomik, ticari, askeri olarak ilişkileri kesmek veya askıya almak yerine iç siyasete dönük mesajla yüklü yas ilanına gitti! Kısacası insanlığın vicdanını bir nebze rahatlatan Latin Amerika’da kimi devletlerin aldığı İsrail karşıtı tutumu saymazsak dünyanın hali berbat!

Bölgedeki yeni gelişmelerden hareketle HAMAS liderliğinin gerçekleştirdiği ilişki ve eksen değişiklikleriyle paralel ağır faturayı yine Gazze halkı ödüyor. Elbette İsrail saldırganlığını lanetliyoruz, lanetlemeye çağırıyoruz.

 

ÖSP olarak; nasıl ki Filistin yöneticilerinin bağımsız Kürdistan karşıtı tutumlarıyla Filistin halkına uygulanan zulmü birbirinden ayırarak İsrail saldırganlığı karşısında Filistin halkının yanında yer alıyorsak; aynı bakışla İsrail Siyonist yönetiminin saldırganlığını lanetlerken bunu Yahudi halkı karşıtlığına dönüştürmemeye çağırıyoruz! 21-07 2014

Sinan Çiftyürek

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi

Genel Başkanı

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.