Halkımıza yönelik soykırımın 77. yıldönümünde yaşamını yitirenlerin anıları önünde saygıyla eğilir, acılarını acılarımız olarak paylaşırız.

Bugün 4 Mayıs 1937; Dersim’de halkımıza yönelik soykırımın 77. yıldönümü!

Bugün, Dersim’de, şoven Türk rejiminin Kürt halkına karşı giriştiği büyük trajedinin yıl dönümü!

Bugün 4 Mayıs, Dersim’de halkımız, Türk Ordu’sunca kurşunlanarak, “kurşun israf demek” zihniyetiyle kesilerek, dövülerek ve önemlisi sığındıkları mağaralarda kimyasal gazlarla “yediden yetmişe fare zehirler gibi zehirlenerek katledilişinin 77. yıldönümü!

Dersim’de inanlık suçunun işlendiğinin yıl dönümüdür!

Halkımıza yönelik soykırımın 77. yıldönümünde yaşamını yitirenlerin anıları önünde saygıyla eğilir, acılarını acılarımız olarak paylaşırız.

Dersim’de 1937-38’li yıllarda Türk rejiminin halkımıza yönelik gerçekleştirdiği soykırım, doğrudan Mustafa Kemal’in plan ve emirleri çerçevesinde yapılmıştır. Dersim harekatının emrinin bizzat Mustafa Kemal tarafından verildiği Celal Bayar’ın beyanıdır. Yani soykırımın sorumlusu bellidir; Mustafa Kemal ve başında bulunduğu Türk rejimidir!

 

Dersim Soykırımında Hedef; Kürt/Kürdistan’dır!

 

Dersim, Kürdistan olarak anıldığı için, Dersim Kürt olduğu için, Dersim halkı, Kızılbaş Kürt olduğu için katliama uğratıldı. Bunu Türk rejiminin rapor ve beyanlarında açıkça dile getirdiği gibi; “Kürtlük denilen cereyanın kıvılcımları henüz etrafa saçılmadan söndürmek Ağrı kadar mühimdir” denilmesi soykırımın nedenini yeterince açıklar.

Dersim’de isyan, başkaldırı yokken Türk rejiminin ön hazırlıkla temizlik harekatına girişmesinin asıl nedeni Dersim’in Kürdistan, etnik olarak Kürt ve inanç olarak da Kızılbaş olmasıdır.

Türk Cumhuriyeti için asıl hedef; Dersim’deki “Kürtlük cereyanının” tüm Kürdistan’a yayılmadan söndürülmesidir. “Asırlardır nüfuz edilememiş” olan Özerk Kürdistan eyaleti olarak Dersim’in otonom yapısına son vererek Osmanlı’da 1850’lerde başlatılan merkezileştirme- Türkleştirme- tek tipleştirmeye Dersim’in de dâhil edilerek sürecin tamamlanması arayışıdır.

Dersim soykırımı, insanlığa karşı işlenmiş büyük suçtur, yetkililer cezalandırılmalı!

Halkımızı, halklarımızı özelde de Dersim halkını, ilerici, devrimci güçlerini, soykırımın yıl dönümü vesilesiyle; şu taleplerin takipçisi olmaya çağırıyoruz:

 

*Dersim soykırımında yaşananları araştıracak “Hakikatleri Araştırma Komisyonu” kurulmalı!

*Devlet soykırımı kabul edip Dersim ve Dersim halkının şahsından Kürt halkından özür dilemeli!

*Halkımızın uğradığı maddi ve manevi zararı devletçe tazmin edilmeli!

*Dersim adı bir an evvel iade edilmeli.

*Dersim soykırımının devam eden travması “Kayıp Kızlar” bulunmalı, Seyid Rıza başta olmak üzere idam edilenlerin mezar yerleri zaman geçirilmeden gösterilmeli!

Dersim soykırımını unutma-unutturma-unutturmayacağız! 04 – 05 – 2014

 

Özgürlük Ve Sosyalizm Partisi (ÖSP)

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.