Şeyh Sait ve 46 dava arkadaşının 29 Haziran 1925’te Türk şoven rejimi tarafından idam edilişlerinin 90. yıl dönümünde saygıyla anıyoruz.

Irkçı şoven rejimlerin, dünden günümüze halkımıza ve siyaset kadrosuna yönelik gerçekleştirdikleri idamları lanetliyoruz!

İdamlara hayır!

Kürt/Kürdistan davasının önemli sembollerinden biri olan Şeyh Sait ve arkadaşlarının başlattığı onurlu mücadelenin önünde saygıyla eğiliyoruz. Onların bizlere miras olarak bırakmış olduğu ulusal özgürlük mücadelesini sahipleniyor, herkesi bu mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz.

29 Haziran 1925 tarihinde Türk şoven rejimi tarafından kurulan uyduruk bir mahkeme ve bu mahkemenin vermiş olduğu kararla Dağkapı’da idam edilen ve halen mezarlarının nerede olduğu bilinmeyen Şeyh Sait ve arkadaşları, Kürdistan’daki işgal ve inkara karşı isyan eden ulusal özgürlük savaşçısıydılar.

Daha mahkeme kararı verilmeden idam sehpalarının Dağkapı Meydanı’na kurulması ise onlar için verilmiş idam kararının daha doğrusu katliam kararının mahkeme heyeti tarafından değil Türk ırkçı rejiminin troykası tarafından verildiğinin kanıtıdır. Bu mahkemenin almış olduğu kararı tanımıyor ve Türk devletini Şeyh Sait ve dava arkadaşlarının itibarlarını iadeye, mezar yerlerini açıklamaya çağırıyoruz.

Unutulmamalıdır ki Şeyh Sait ve dava arkadaşları ulusal özgürlük yolunda mücadele etmiş, bu uğurda katledilmişlerdir. Resmi tarih tarafından Şeyh Sait’in dini/mütedeyyin kimliği üzerinden öne sürülen  iddialar, Türk ırkçı rejimi tarafından bilinçli olarak öne sürülen yalanlardır.

Kürt ulusal demokratik güçlerini, Şeyh Sait’i ve arkadaşlarını sahiplenip mücadelelerinde yaşatmaya çağırıyoruz.

İran rejiminin halkımıza, halklara dönük gerçekleştirdiği idamlara karşı dünya kamuoyunu tutum almaya çağırıyoruz.

29-06-2015

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi  

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.