Yek Gûlan
Bersiva me ji bo krîza piralî ya kapîtalîzma cîhanî yekgirtina cîhanî ye!  

“Ya kevn dimire û ya nû nikare were dinê:

Ew dema Cinaviran e.“ Antonio Gramsci, 1930

Bersiva me ji bo krîza piralî ya kapîtalîzma cîhanî yekgirtina cîhanî ye!  

Yekê Gûlan roja şerê tevgera karkerên cîhanê ye! Bi taybetî di vê salê de em bi alayên xwe yên aştiyê li kolanan in! Sîyasetmedarê komunîst û fîlozof Antonio Gramsci di sala 1930’an de, di girtîgeha Îtalyayê de, li hemberî faşîzma ku li cîhanê dihat, nîşan da. Ew cîhaneke şoreşên nehêne kirin û pêşgirtina têkoşkîna şoreşker bûyî bû. Piştî pandemîya Koronayê ku bi awayekî berbiçav nîşan da ku çawa cîhan bi hev ve girêdayî ye, em carekê din di nav şer û wêrankarîyên emperyal û heremî emperyal de ne.

Dîsa kapîtalîzmê global gihîştiye sînorên xwe û di bin zextên krîzên civakî-ekolojîk de ye ku ew bi xwe afirandiye. Almanya sînorê deynê dewleta sosyal red dike û ew ji bûye sedema qutkirin a mesrafên civakî ne. Di van mehên dawî de em li Almanyayê rastî pêleke grevên bênavber şahît bûn. Hikûmet li cihên ku nikare hatîye biparêzin, diparêze. Li gel vê yekê, xizaniya zarokan û xizanî her diçe zêde dibe. Meaşên karkeran kêm dibin û enflasyon jî zêda dibe.

Li gelek bajarên mezin li Ewropayê îro mirov nikare kirê bidest bixe, ji ber ku nirxên kirê zêde bûye. Bersiva hikûmeta federal a li ser şerê Ukrayna-Rûsya paketa çekên 100 milyar dolarî bû. Em rastî asteke nû û tirsandinê ya pêşxistina çekên cîhanî ne. Metirsiya partî û îdeolojiyên rastgir û nîjadperest her ku diçe zêde dibe; şerên di navbera Îsraîl û Felestînê de zêdetir dibin û ziyaneke mezin dide gelên sivîl. Rejîma AKP-MHP ya faşîst dijî destkeftinên kurdan Rojavayê û Başûrê Kurdistanê bomba baran dike. Bombebaranên li ser Kurdên li Ewrûpayê jî tên kirin, tên girtin û tên sûcdarkirin in. Ev yek dubarebûna trajîk a neheqiyên ku gelê kurd ji bo azadiyê xwe têdikoş e. Têkçûna ekolojîk niha jî ji bo istismarkirina mirovan qebûlkirin û bersivên civakî-ekolojîk tûne. Evên krîzên kapîtalîzmê yên piralî, zemîna ji bo „Cinawirên di dema ma de“ ne: Rejimên faşîst, antî-demokratîk û otorîter dixwazin di nav xwe de cîhan ji nû wa parve bikin.

Lê gelên cihanê têkoşîn dikin, têkoşînên karkeran, têkoşînên femînîst, têkoşînên ji bo dadwerîya ekolojîk dikin û bi taybetî jî tevgera Kurd ji bo azadî û demokrasiyê li Kurdistanê têdikosin, di biryarên pêşerojê de jî cîh digirin! Em komunistên Kurdistanê ji Kurdistanê heta Ewrûpayê ji bo vê yekê têdikoşin. Tiştê ku em dizanin ew e ku em bi lez û bez hewcedariya bersivên nû yên sosyalîst in ji bo gelek krîzên ku em îro dijîn.

Aştî, azadî, demokrasî û sosyalîzm!

Bijî 1ê Gûlan ji Kurdistanê heta Ewropayê!  

KKP-Ewrûpa

***

Yaşasın 1 Mayıs!

“Eski dünya ölüyor, yeni dünya doğmak için mücadele ediyor,

şimdi canavarlar zamanı” Antonio Gramcsi, 1930

Uluslararası işçi ve emekçilerin mücadele ve dayanışma gününde alanlardayız! Küresel kapitalizmin çoklu krizlerine karşı yanıtımız uluslararası dayanışmadır!

1 Mayıs uluslararası işçi ve emekçi hareketinin mücadele günüdür! Özellikle bu yıl barış bayraklarımızla alanlardayız! Komünist filozof Antonio Gramsci, 1930 yılında İtalyan hapishanesinde tutukluyken, dünyada yükselen faşizm karşısında bu uyarıyı yaptı. 1930´lu yıllarda dünyada engellenen devrimler, duraklayan mücadeleler ve yükselen savaşçı şiddet vardı. Bugün küresel kapitalizmin farklı bir evresinde yaşıyoruz. Dünyanın ne kadar sıkı bir şekilde birbirine bağlı olduğunu koronavirüs pandemisinde gördük; şimdi yeniden emperyal ve alt-emperyal savaşlara ve yıkıma sürükleniyoruz. Kapitalizm bir kez daha ekonomik ve fiziksel sınırlarına ulaştı ve kendi yarattığı sosyo-ekolojik krizlerin baskısı altında. Avrupa’da borç freni refah devletinin reddidir ve sosyal sektörde büyük kesintilere yol açmıştır. Aynı zamanda, son aylarda Almanya´da amansız bir grev dalgası yaşıyoruz. Avrupa hükümetleri tasarruf yapılmaması gereken yerlerde tasarruf yapıyorlar. Çocuk yoksulluğu ve yoksulluk oranı sürekli artıyor. Ücretler durgunlaşıyor ve enflasyon yükseliyor. Birçok büyük şehirde insanlar artık kiralarını ödeyemiyor ve her yerde ırkçı sağ baskılar artıyor. Alman hükümetinin Ukrayna-Rusya savaşına yanıtı 100 milyar Euroluk bir silahlanma paketi oldu. Yeni ve korkutucu bir küresel silahlanma düzeyiyle karşı karşıyayız. Silahlanma yarışına paralel olarak, İsrail-Filistin’deki savaş sivil halklar için ölçülemez acılara neden oluyor.

Türkiye’deki faşist AKP-MHP rejimi Rojava ve Güney Kürdistan’ı Kürtlerin kazanımlarına karşı sürekli bombalıyor. Bunu Avrupa’daki Kürtlerin kriminalize edilmesi ve tutuklamalar takip ediyor. Kürt halkının yaşadığı adaletsizlikler ama aynı zamanda da özgürlük ve demokrasi mücadelesi de devam ediyor. Ekolojik yıkım, insanların ve doğanın sömürülmesi kabul görüyor ve sosyo-ekolojik cevaplar tüm dünyada eksik. Kapitalizmin bu çoklu krizi, “zamanımızın canavarları” için kesin bir üreme alanıdır; birbirleriyle yarışarak dünyayı kendi aralarında yeniden paylaşmak isteyen faşist, anti-demokratik ve otoriter rejimlere karşı, işçi ve emekçilerin mücadelesi, feminist mücadeleler, iklim adaleti mücadelesi ve hepsinden önemlisi Kürdistan’daki ulusal özgürlük ve demokrasi mücadelesi geleceği aydınlatıyor! Bu anlamda biz komünistler Kürdistan’dan Avrupa’ya kadar mücadele ediyoruz ve bu karanlık sürecin sonucunu belirleme bizim elimizde!

Yaşasın 1 Mayıs!

Yaşasın işçilerin ve emekçilerin devrimci mücadelesi!

KKP Avrupa Örgütü

***

„Das Alte stirbt und das Neue kann nicht zur Welt kommen:

Es ist die Zeit der Monster.“ Antonio Gramsci, 1930

Heraus zum 1. Mai!

Unsere Antwort auf die multiplen Krisen im globalen Kapitalismus ist und bleibt die globale Solidarität!

Der 1. Mai ist der Kampftag der globalen Arbeiterbewegung! Besonders in diesem Jahr sind wir mit unseren Friedensfahnen auf den Straßen! Der Kommunist und Philosoph Antonio Gramsci, schrieb 1930 im italienischen Gefängnis in Angesicht des aufziehenden Faschismus auf der Welt diese Warnung. Die Zeiten waren Zeiten verhinderter Revolutionen, blockierter Kämpfe und aufkommender Kriegsgewalt. Nach der Corona-Pandemie, die gezeigt hat, wie eng die Welt vernetzt ist, driften wir nun wieder auseinander in imperiale und subimperiale Kriege und Zerstörungen. Der Kapitalismus ist wieder an seine ökonomischen und physischen Grenzen gestoßen und steht unter Druck der sozial-ökologischen Krisen, die er selbst geschaffen hat. In Deutschland ist der Staat nicht mehr handlungsfähig. Die Schuldenbremse ist eine Absage an den Sozialstaat und sie hat zu massiven Kürzungen im sozialen Bereich geführt. Dabei erleben wir in Deutschland in den letzten Monaten eine nicht abbrechende Streikwelle. Die Regierung spart, wo nicht gespart werden darf. Die Kinderarmut und die Armut wachsen dabei permanent. Die Löhne stagnieren und die Inflation steigt. Man kann sich in vielen Großstädten die Mieten nicht mehr leisten, weil die Preise durch die Decke gestoßen sind. Die rechtsextrem-rechtspopulistische Gefahr steigt immerzu. Die Antwort der Bundesregierung auf den Ukraine-Russland Krieg ist ein 100-Milliarden-Rüstungspaket. Wir erleben ein neues und erschreckendes Ausmaß globaler Aufrüstung. Parallel zum Wettrüsten brechen immer weitere Kriege aus, wie in Israel-Palästina, die für unermessliches Leid für die Zivilbevölkerungen sorgen. Süd-Kurdistan und Rojava unterliegen wegen ihrer Errungenschaften wiederholten Bombardierungen durch das faschistische AKP-MHP-Regime in der Türkei. Den Bombardierungen folgen Kriminalisierungen und Verhaftungen von Kurd:innen in Europa: Eine tragische Wiederholung von Ungerechtigkeiten in Kurdistan! Die ökologische Zerstörung wird trotz Klimawandels für die profitorientierte Ausbeutung weiterhin in Kauf genommen und es fehlen sozial-ökologische Antworten. Diese multiplen Krisen des Kapitalismus sind der sichere Nährboden für die „Monster unserer Zeit“: faschistische, anti-demokratische und autoritäre Regime, die im Wettlauf miteinander die Welt unter sich neu aufteilen wollen. Aber viele Kämpfe, Klassenkämpfe, feministische Kämpfe, Kämpfe um Klimagerechtigkeit und vor allem auch die kurdische Bewegung für Freiheit und Gerechtigkeit in Kurdistan entscheiden auch über die Zukunft mit! Wir kämpfen von Kurdistan bis Europa! Es ist nur sicher, dass wir dringend neue sozialistische Antworten brauchen für die vielen Krisen, in denen wir heute leben. Frieden, Freiheit, Demokratie und Sozialismus!  

***

“Le vieux monde se meurt,

le nouveau monde tarde à apparaître et dans ce

clair-obscur surgissent les monstres” Antonio Gramsci, 1930

Dehors pour le 1er Mai !

Notre réponse aux crises multiples du capitalisme mondial est et reste la solidarité mondiale !

Le 1er mai est la journée de lutte du mouvement ouvrier mondial! Cette année en particulier, nous sommes dans les rues avec nos drapeaux de la paix ! Le communiste philosophe, Antonio Gramsci, a écrit en 1930 dans la prison italienne face à la montée du fascisme dans le monde, cet avertissement. 1930, c’était un monde de révolutions empêchées, de luttes bloquées et de montée de la violence guerrière. Après la pandémie de Corona, qui a montré avec force à quel point le monde est interconnecté, nous dérivons à nouveau vers des guerres et des destructions impériales et sous-impériales. Le capitalisme a de nouveau atteint ses limites et se trouve sous la pression des crises socio-écologiques qu’il a lui-même créées. En Europe le frein à l’endettement est un refus de l’État social et il a conduit à des coupes massives dans le domaine social. Ces derniers mois, nous avons assisté en Allemagne à une vague ininterrompue de grèves. Le gouvernement fait des économies là où il ne faut pas en faire. La pauvreté des enfants et le taux de pauvreté augmentent en permanence. Les salaires stagnent et l’inflation augmente. Et partout les organisations, partis et ideologies de droite son en hausse. La réponse du gouvernement fédéral à la guerre entre l’Ukraine et la Russie est un paquet d’armement de 100 milliards. Nous assistons à une nouvelle et terrifiante ampleur du réarmement mondial. Parallèlement à la course aux armements, de nouvelles guerres éclatent, comme en Israël-Palestine, causant d’immenses souffrances aux populations civiles. Le Kurdistan du Sud et le Rojava sont soumis à des bombardements répétés par le régime fasciste AKP-MHP en Turquie. Ces bombardements sont suivis de criminalisations et d’arrestations de Kurdes en Europe. Une répétition des injustices subies par le peuple kurde et de la lutte pour la liberté et l’autonomie. La destruction écologique est actuellement toujours acceptée pour l’exploitation et des réponses socio-écologiques font défaut. Ces nombreuses crises du capitalisme sont un terreau fertile pour les “monstres de notre temps” : des régimes fascistes, antidémocratiques et autoritaires qui veulent se partager le monde en se faisant la course. Mais de nombreuses luttes, des luttes de classe, des luttes féministes, des luttes pour la justice climatique et surtout le mouvement kurde pour la liberté et la justice au Kurdistan contribuent aussi à décider de l’avenir ! Nous battons du Kurdistan à l’Europe!

Paix, liberté, démocratie et socialisme !

KKP- Europe (Parti Communiste du Kurdistan)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir