22 yıl önce bugün Sivas’ta Pir Sultan Abdal Şenlikleri için bir araya gelen 33 aydın, ozan, sanatçı, yazar ve düşünür; 2’si otel çalışanı 35 canımız Madımak Oteli’nde diri diri yakılarak hunharca katledildi.

Sivas’ta 2 Temmuz 1993’te tüm insanlığın gözleri önünde planlı ve bilinçli olarak sergilenen bu vahşeti lanetliyoruz!

Madımak Katliamı’nda yaşamını yitirenleri minnetle ve saygıyla anıyor; onları unutmayacağımızı, unutturmayacağımızı bir kez daha vurguluyoruz!

Daha önce Dersim’de, Maraş’ta, Çorum’da, Malatya’da benzerlerini gördüğümüz, 1993 Temmuz’unda ise Sivas’ta yaşanan bu katliam; Türk rejiminin gerici, inkarcı ve tekçi zihniyetinin yansımasıdır. Türk devlet aklı, Alevi halkımıza yönelik tüm bu katliamlarda “Sünni ve milliyetçi vatandaşlarının malum hassasiyetlerini” kullandı. Bu akıl Sivas Madımak’ta da aynı şekilde devreye sokuldu. Dönemin merkezî ve yerel yetkilileri ise bu vahşeti seyretmekle yetinmişlerdir. Katliamın görünen sorumluları göstermelik bir şekilde yargılanmış, dava daha sonra “zaman aşımı”na uğratılmıştır. Dönemin devlet yetkilileri ise hiçbir zaman sorgulanıp yargılanmamıştır.

Tüm demokrasi güçlerini, bu ve benzeri katliamların bir kez daha yaşanmaması için katliamcılardan hesap sormaya; Türk rejimini ise, halklar üzerinde gerçekleştirdiği etnik ve inançsal kimlikleri yok etmeye dönük katliamcı geçmişiyle yüzleşmeye çağırıyoruz!

Sivas Katliamı’nın 22. yıldönümünde Alevi halkımızın derin acılarını paylaşıyor, katliamda yaşamını yitirenlerin onurlu duruşları önünde saygıyla eğiliyoruz.

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi olarak;

Katliamın gerçekleştirildiği Madımak Otelini, Bilim ve Kültür Merkezine değil, “Utanç Müzesi”ne dönüştürülmesi;

Her türlü inancın özgürce yaşayıp gelişebildiği yasal düzenlemelerin yapılması ve bunun önündeki en büyük engellerden biri olan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kaldırılması;

Okullarda Sünnilik-Hanefilik eksenli okutulan din derslerinin zorunlu olmaktan çıkarılması yolundaki taleplerimizi bir kez daha tekrarlıyoruz. Tüm emek ve demokrasi güçlerini halkların özgürlüğü ve eşitliği için sosyalizm mücadelesini büyütmeye çağırıyoruz. 02-07 2015

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir