Kobanê’de tehlike halen atlatılmış değil. IŞİD ile kentin her yerinde savaş sürüyor ama halen kentten sökülüp atılabilmiş değil.

Suruç’a giderken öncelikle Salih Tekinalp ve oğlu Sinan’ın katledilmesi nedeniyle taziye yerine başsağlığına gidildi. Zor günlerinde çocukları ve ailesiyle dayanışma içinde olmak istedik.

Yasın ikinci günü olmasına rağmen yüzlerce arabanın yas evi etrafında bulunması ve yas evinin içi ile dışının ziyaretçilerle dolup taşması, Salih yoldaşın geniş ailesinin yanı sıra esas Suruç halkınca sevildiğinin göstergesiydi. Yas yerine gittiğimizde bizi karşılayan yakınlarının ilk sözü, “bilin, bu faili belli bir cinayettir” oldu.

Salih ve oğlunun katilleri halen bulunamadı, cinayet üzerindeki sır perdesi aralanmadı. Devletin cinayeti aydınlatması çağrımızı buradan yineliyoruz.

Yas evinden ayrıldıktan sonra Fuat Önen, ÖSP Diyarbakır İl Başkanı, Urfa’dan bir yoldaş ve ÖSP Genel Başkanı’nın yer aldığı heyet Suruç-Kobanê sınırına yöneldi yeniden.

Sınıra giderken Suruç’un sokak, meydan ve parkları bu kez Kobanê’den göç edenlerle dolup taşmıyordu. Göç edenler ya Urfa ve ilçelerindeki akrabalarının yanına dağılmışlardı ya da çadır kentlere yerleştirilmişlerdi.

Murşitpınar sınır kapısına yaklaştığımızda kentin hemen hemen her yerinden dumanlar yükseliyordu. Asker “tehlikelidir, can güvenliği yok” gerekçesiyle bizi durdurunca Batı yakasında Kobanê’yi izleyen tepenin yolunu tuttuk. Vardığımızda tüm ulusal ve uluslararası basın oradaydı. Halkımız da yaşlı genç orayı mekan tutmuş süren çatışmayı izliyordu. Kimi çıplak gözle kimi ise dürbünle bir taraftan izlerken bir taraftan da savaş hakkında yorumlar yapmaktaydılar. Sohbetlerinde, “uçaklar sınır kapısının orasını vurdular. Çatışma Kobanê’nin her yerinde var ama esas Batı yakasında sürüyor.” Ya da “ Peşmerge geldi mi gelmedi mi, YPG Peşmerge gelmesin bize silah versinler” vb aralarında tartışma sürüyordu.

Kaldığımız süre içerisinde, çatışmalar hemen hemen Kobanê’nin her yerinde vardı ama düşük yoğunluklu sürmekteydi. Silah ve patlama seslerinin izlerini takip ederek çatışmanın hem seyri hem de sürdüğü alanlar tahmin edilebiliniyordu.

Kobanê’de tehlike halen atlatılmış değil. IŞİD ile kentin her yerinde savaş sürüyor ama halen kentten sökülüp atılabilmiş değil.

Kobanê ile her alanda dayanışma güncelliğini koruyor. 22-10-2014

 

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.