Hükümeti, gündüz gözü ve dünyanın gözü kulağının Kobanê-Suruç üzerinde olduğu bugünlerde Suruç girişi Aligör’de işlenen bu cinayeti açığa çıkartmaya çağırıyoruz.

Ailesinin, dostlarının ve yoldaşlarının başı sağ olsun!

Katliamı lanetliyoruz!

Hükümeti, gündüz gözü ve dünyanın gözü kulağının Kobanê-Suruç üzerinde olduğu bugünlerde Suruç girişi Aligör’de işlenen bu cinayeti açığa çıkartmaya çağırıyoruz.

 

19 Ekim 2014 saat 16’da, Salih Tekinalp ve Oğlu Sinan; özel araçlarıyla Urfa’dan Suruç’a dönerken, Aligör’de uğradıkları silahlı saldırı sonucu katledildiler.

Salih yoldaş bundan 4 ay önce yine profesyonel denilebilecek bir silahlı saldırıya uğramış ve fakat saldırıyı hafif yaralarla atlatmıştı. Birinci saldırı susturucu silahla yapılırken ikincisinin uzun namlulu silahlarla yapıldığı görülüyor.

Ayrıca aynı gün saat 15 civarında ve aynı yerde yani Salih Tekinalp ve Oğlu Sinan’ın katledilişinden bir saat önce, ABD vatandaşı Press TV muhabiri Serena Shim ve kameraman July Irish’i karanlık denilebilecek bir trafik kazasında yaşamını yitiriyor, kameran ise yaralanıyor.

Kaza olmuş MİT’in “ajan” diyerek “tehdit ettiği” söylenen ABD vatandaşı gazeteci ölmüş asker ve trafik yetkilileri orada; daha da önemlisi Kobanê’de yaşananlar nedeniyle Türk istihbaratının yanı sıra dünya istihbaratının bulunduğu Suruç’ta eski belediye başkanı oğlu ile birlikte kazanın olduğu yerde silahlı saldırıya uğruyor ve katiller yakalanmıyor! Katiller yakalanmadığı gibi halen haklarında ufak bir iz dahi bulunmuş değil, Mobese kayıtları falan da ortada yok! Bu düşündürücüdür! Bu durumda devlet, Salih yoldaş ve oğlunun katillerini bulmazsa kendisi zan altında kalacaktır.

 

Salih yoldaş, 1970’li yıllarda THKO- MB örgütlenmesi içerisinde yer alarak özgürlük ve sosyalizm mücadelesinde yer almıştı. Sonra Türkiye Komünist Emek Partisi ve Kürdistan Komünist Partisi (KKP) birleşik yapısında yer aldı.

Ayrışma sonrası bir süre KKP saflarında mücadelesini sürdürdü ardından örgütlü yapıdan ayrıldı ama her daim yoldaşlarıyla dayanışma ve dostluk ilişkisini sürdürmüştü. Son yerel seçimlerde, AKP’nin Suruç’u alma tehlikesi karşısında aktif olarak BDP’yi desteklemiş ve BDP’nin kazanmasında önemli bir etkisi olduğu bağımsız kaynaklarda doğruluyordu. Zaten bu nedenle AKP hükümetinin tepkisini üzerine çekmişti.

En son ÖSP heyetinin her Suruç-Kobanê ziyaretinde önlerine düşmüş köy köy sınırda rehberlik etmişti. Bir dönem 1994 yılında SHP’den Suruç belediye başkanı seçilmiş ama düşünsel olarak Kürdistan sosyalist hareketinden kopmamıştı. 21-12- 2014

 

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.