Anasayfa / Parti Açıklamaları / Maden Cinayetleri, Vahşi Kapitalizmin Dışa Vurumudur!

Maden Cinayetleri, Vahşi Kapitalizmin Dışa Vurumudur!

Gerekli denetimi yapmayan hükümetin tutumunu kınarken, pişkin bir tutumla olaya “doğal afet” olabileceği gözüyle bakan işverenin bu tutumunu ise lanetliyoruz.

Daha Soma işçi katliamının acısı dinmeden bu kez Karaman Ermenek İlçesi’nde Has Şekerler Madenciliğe ait işletmeye 350 metre derinliğinde su basması sonucu 18 işçiden üç günden beri haber alınamıyor.

Öncelikle mahsur kalan işçilerin sağ selim kurtulmalarını ve acılarla dolu bekleyişi sürdüren ailelerine sabırlar diliyoruz!

Türkiye’de teknolojik gelişmeyle ters orantılı olarak maden sektöründe iş cinayetleri artıyor. Artan işçi cinayetlerinin temelinde belli başlı şu faktörler yatmakta:

*Son 15 yılda maden sektöründe ki özelleştirmeler yoluyla, kamu (devlet) payının düşmesine karşılık özel sektör payının olağanüstü artması;

*Özel sektörde sosyal haklardan yoksun ve ağır çalışma koşullarına mahkum edilmiş taşeronlaştırma sisteminin maden ocaklarında hızla geliştirilmesi;

*Daha ucuz üretim ve daha fazla sömürü için madenlerde geri ve ilkel teknolojiye dayalı üretimin yapılması;

*Hükümetin, yeni palazlanan yandaş sermayeye göz yumarak iş güvenliği ve sağlığı ile ilgili gerekli denetimleri yapmaması;

Belli başlı şu nedenlerden dolayıdır ki; ABD, Almanya gibi ülkelerde maden kazaları neredeyse sıfıra inerken, Türkiye’de son yıllarda tersine artış göstermekte.

Madenlerin kendisinin bir suçları, günahları yoktur! İş cinayetlerinin sorumlusu, denetlemeyen, tedbir almayan, hükümet ve işverendir. Gerek hükümet gerekse işverenler tedbir yerine işi Allaha havale etmeyi yeğlemişler. Hatırlanacaktır Başbakan Soma iş cinayetinde, “kaza bu işin fıtratında var” demişti. Başbakan bunu derse Has Şekerler Maden işletmesi patronu da tedbir almak yerine maden girişine; “Bismillahirrahmanirrahim Has Şekerler” diye levha asmaktan geri durmaz elbette!

Gerekli denetimi yapmayan hükümetin tutumunu kınarken, pişkin bir tutumla olaya “doğal afet” olabileceği gözüyle bakan işverenin bu tutumunu ise lanetliyoruz. 30 -10-2014

Sinan Çiftyürek

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi

Genel Başkanı

Bu açıklamaya da bakabilirsiniz.

11 EYLÜL DEVRİMİ BUGÜNKÜ KAZANIMLARIN YOLUNU AÇTI!

KKP olarak; 11 Eylül Devrimi’nin yol göstericiliğinde; Kürt ulusal güçlerimizi birbirinden algıladıkları tehdidi geride bırakmaya, ortak kazanımlarımız adına birlikte adım atmaya çağırıyoruz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir