Dört parçadan ve Avrupa’dan 76 gençlik örgütü ve 250 delegenin katıldığı 3. Kürdistan Ulusal Gençlik Konferansı Duhok’ta, Batı Kürdistanlıların kaldığı Domiz kampında yapıldı. Özgürlük Ve Sosyalizm Partisi Gençliği adına da iki delege katıldı.

Konferans, Kürdistan’ın özgürlüğü için yaşamlarını feda edenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşu ve Ey Reqîb marşının okunması ile başladı.

Kürdistan Bölge Başkanı Mesud Barzani’nin mesajı, PDK Gençlik Birliği Başkanı Omîd Xoşnav tarafından okundu. Barzani mesajında konferansa katılan dört parçadan ve Avrupa’dan Kürdistanlı gençleri kutlayarak, konferansın başarılı geçmesi dileğinde bulundu.

Kürdistan Bölge Başkanı’nın mesajının ardından Ramazan Moray, Awateyî Qureyşî, Ehmed Mihemed Emîn ve Şêrzad Mame Babanî tarafından Kürdistan’ın dört parçasından gençlerin mesajları okundu.

Konferans’ın gündem maddeleri ise kısaca şöyle belirlendi:

“1-Ortadoğu’daki değişim ve özellikle Batı Kürdistan’daki durumun Kürtler ve Kürdistan üzerindeki etkisi.

2-Dört parçanın gençlerinin sorunları ve gençlerin Kürtlerin uluslaşması hakkındaki görüşleri.

3-Kürtlerin devletleşememesi konusunda gençlerin görüşleri.

4-Kürdistan’ın dört parçasından gelen gençlerin sorunları ve ulusal konferans hakkındaki fikirleri.

5-İşgalci güçlerin Kürt toplumu ve gençleri üzerindeki etkileri.”

Konferans Sonuç Bildirisi:

1- Biz Kürd halkının Kürdistan’ın tüm parçalarında yürüttüğü ulusal mücadeleyi destekliyor, ulusal değerlerimize saygı göstermeyi ve onları korumayı görev olarak addediyoruz.

2- Ülkemizi işgal eden devletlerin adları yerine, “Güney”, “Kuzey”, “Doğu” ve “Batı” sözcüklerinin kullanılmasını bir zorunluluk olarak görüyoruz.

3- Ulasal Kongre’nin toplanmasını talep ediyoruz. Bu kongrede “Kürdistan Şehitler Günü” de tespit edilmelidir. Biz 3. Konferans olarak, Pêşava Qazi Mehemmed’in şehit edildiği günün “Kürdistan Şehitler Günü” olarak belirlenmesini öneriyoruz.

4- Kürd halkının kendi kaderini tayın hakkı temeli üzerinde söylem birliğinin sağlanması için çalışılmalı.

5- Kürt tarih ve kültürünü yozlaştırma çabalarının önüne geçmek, tarihimizi ve kültürümüzü yeni nesillere tanıtmak.

6- Yaşamın tüm alanlarında sağlıklı bir ortam ve yaşanılır bir çevre için çalışmak.

7- Uluslararası insan hakları normları çerçevesinde, insanı temel alan bir toplum oluşturmak için çalışmak. Aynı zamanda Kürd gençleri nerede olursa olsun, Kürdlerin haklarının çiğnenmesini mahkûm etmeli, bu konuda ortak tavır sergilemelidirler.

8- Kuzey Kürdistan’da Kürdlerin haklarına hizmet etmesi ve Kürdlerin kendi kaderlerini belirlemesine yardımcı olması koşuluyla, her türlü barışçıl çabayı destekliyoruz.

9- kardeş kavgası hiçbir biçimde ve asla tekrarlanmamalı. Özellikle Batı Kürdistan’da kardeş kavgasını tekrarlamak isteyenlerin önü alınmalı, tüm taraflarca kınanmalı.

10- Batı Kürdistan devrimini destekliyoruz. Kürdlerin saflarını ayırmak isteyen her çabaya karşıyız. Batı Kürdlerinin, federal bir bölgede haklarına kavuşmalarını umut ediyoruz.

11- Biz Kürd dilinin asimile edilmesine karşı çıkacağız.

12- Kürdistan Bölgesi’nin dışında kalan Kürd bölgelerinin, Kürdistan Bölgesi’ne geri dönmesini talep ediyoruz.

13- Esed rejiminin gerçekleştirdiği toplu kıyımları protesto ediyor, uluslararası kamuoyunu bu uygulamalar karşısında sessiz kalmamaya çağırıyoruz.

14- Kürdistan’ın tüm parçalarındaki mücadeleyi destekleyen 4 parçadan Kürd gençleri olarak, her türlü kendini dayatma çabasını mahkûm ediyoruz.

 15- Kürd gençlik örgütleri federasyonunun oluşturulması için çaba sarf edeceğiz.

16 Kürd gençleri olarak, uyuşturucunun Kürd gençlerinde ulusal bilinci yok etmede kullanılan etkili bir silah olduğunu düşünüyoruz ve uyuşturucuya karşı koyacağız.

17- Kadınlara uygulanan baskı ve şiddete karşı koyacağız.

18- Kürdistan Bölgesi Hükümeti, bölgede yaşayan öteki parçalardan Kürd gençlerinin sorunlarını çözmelidir.

19- Konferans, Roboski katliamı protesto eder, faillerinin açığa çıkartılıp mahkeme edilmelerini ister.

20- Kürd Gençlik Konferansı yazar, aydın, sanatçı ve gazetecilerin haklarının ayaklar altına alınmasına, ideolojik alanda ezilmelerine karşıdır.

21- Siyasi, toplumsal ve idari alanlarda Kürd geçlerinin gücünden yararlanılmalıdır.

22- Kürdistan Bölge Hükümeti, Feyli Kürdlerin haklarını elde etmesi için ciddi biçimde çaba sarf etmelidir.

23- Konferans, yurtdışındaki gençlerden Kürdlerin talepleri için mücadele etmelerini ister.

24- Kürd gençleri halkımız ulusal hedeflerine hizmet etmelidirler.

25- Kürd gençleri, her yılın 12 Martını, Batı Kürdistan gençlik hareketi günü” olarak anmalıdırlar.

26- 2014 yılında yapılacak 4. Konferansın yeri Doğu Kürdistanlı gençlik örgütleri tarafından belirlenecektir.

(Sonuç bildirisi Dengê Azad-Hewlêr tarafından Türkçeleştirildi.)

 

Belevoka Konferansa Sêyemîn Ya Ciwanên Herçar Parçeyên Kurdistanê

Di rojên 26 -27ê nîsana 2013an li kampa Domîz li jêr (dirûşma) ji bo yekgotariya neteweyî ya ciwanên kurd, sêyemîn konferansa neteweyî ya ciwanên çar parçeyên Kurdistanê bi amadebûna 250 endaman ku nûnertiya 76 saziyên ciwanên her çar parçeyên Kurdistanê dikin bi rê ve çû. Di konferansê de behsa nêrîna ciwanan ji bo şoreşa neteweyî ya kurd û sedemên avanebûna dewleta kurdî li gor nêrîna ciwanan, her wisa daxwaziyên ciwanan û baweriya neteweyîya wan û hewldan ji bo lidarxistina kongreya netewî hat nîqaşkirin.

Piştî berdewambûna du rojan karê konferansê, li ser van xalên jêrîn li hev hatin:

1- Em li hemû beşên Kurdistanê piştgiriyê ji xebata neteweyî ya kurd re dikin û parastin û hurmetgirtina ji beha û nirxên neteweyî wek erka ciwanên kurd dibînin.

2- Bikaranîna têgehên weke başûr, bakur, rojhelat û rojavayê Kurdistanê em di cihê navên welatên dagirkerê Kurdistanê de bi hewce dizanin.

3- Em daxwazê dikin kongerya neteweyî bê lidarxistin û di vê kongreyê de roja şehîdên kurd were diyarîkirin, sêyemîn konferans pêşniyar dike ku roja şehîdbûna Pêşewa Qazî Mûhemmed weke roja şehîdên kurd bê diyarîkirin.

4- Karkirin ji bo bicihkirina yekgotarî li ser stratejiya diyarîkirina mafê çarenûsa netewa kurd.

5- Pêşgirtin li tevlihevkirina dîrok û kultura kurd û nasandina dîrok û kulturê li nifşa nû.

6- Kar û xebat ji bo avakirina jîngeheke tendurist di hemû warî de.

7- Kar û xebat ji bo pêkanîna civakekî mirovserdest li ser bingeha girêdayîbûna bi danezana cîhanî ya mafên mirovan. Di heman demê de pêwîst e di her cihekî de ku mafê kurdan hate binpêkirin, tevahiya ciwanên kurd wê yekê şermezar bikin û di vî warî de yekhelwest bin.

8- Em piştgiriyê didin her cure kar û xebateke aştîxwazane bi mercekê ku xizmetê bi mafên rewaya kurdan li bakurê Kurdistanê bike û gele kurd çarenûsa xwe bi destê xwe diyarî bike.

9- Pêwîst e şerê birakujî bi tu awayî dubare nebe û heke her aliyek şerekî wiha dubare bike hewce ye ku hemû aliyek vê yekê şermezar bike û pêşiyê jê bigire. Bi taybetî îroroj li rojavayê Kurdistanê.

10- Em piştgiriyê didin şoreşa rojavayê Kurdistanê û em dijî her hewlekê ne ku bixwaze refên kurdan ji hev veqetîne û em hêvîdar in kurdên li rojavayê di herêmeke federal de bigêhêjin mafên xwe.

11- Em li hemberî siyaseta bişaftina zimanê kurdî radiwestin.

12- Em wan komkujiyên ku rejîma Esed dike, şermezar dikin û em daxwazê ji civaka navdewletî dikin ku li hemberî van binpêkariyan bê deng nemînin.

13- Em weke ciwanên her çar parçeyên Kurdistanê tevî piştgiriya xwe ji xebata tevahiya beşên Kurdistanê, em her hewleke din ji bo xwepesandinê şermezar dikin.

14- Em hewl bidin ji bo pêkanîna federasyoneke rêxistinên ciwanên Kurdistanê.

15- Em weke ciwanên kurd li ser wê baweriyê ne ku madeyên hişber çekekî bi bandor e ji bo tunekirina bîra neteweyî û em li dijî wî disekinin.

16- Em li dijî tundîtûjiya ku li jinan tê kirin disekinin.

17- Pêwîst e hukûmeta herêma başûrê Kurdistanê pirsgirêkên ciwanên beşên din ên Kurdistanê ku li vê herêmê dijîn, çareser bike.

18- Konferansa ciwanên kurd komkujiya Robozikê(Roboskî) şermezar dike û daxwazê dike ku bikerên wê bûyerê bêne eşkerekirin û radestê dadgehê bê kirin.

19- Konferansa ciwanên kurd dijî binpêkirina mafên wan nivîskar, rewşenbîr, hunermend û rojnamevanan e ku di warê îdeolojiyê de tên çewisandin.

20- Ji bo sûdwergirtina ji şiyanên ciwanan pêwîst e ku di warên siyasî, civakî û îdarî de ew şiyan bên bikaranîn.

21- Pêwîst e hukûmeta herêma başûrê Kurdistanê hewleke mucid bide ji bo ku mafên Feyliyan were bidestxistin.

22- Konferans daxwazê dike ku kurdên derveyî welat ji bo daxwaziyên kurdan tekoşînê bikin.

23- Pêwîst e ku ciwanên kurd xizmetê bi armancên neteweyîya xwe bikin.

24- Pêwîst e ku ciwanên Kurdistanê her sal bîranîna serhildana 12ê Adara rojavayê Kurdistanê wek tevgera ciwanan bi bîr bîne.

25- Rêxistinên ciwanên rojhelatê Kurdistanê di sala 2014ê de dem û cihê konferansê dê diyarî bikin.

Bijî Kurd bijî Kurdistan!

Serfirazî bo şehîdan!

Sêyemîn Konferansa Ciwanên Kurdistanê

27 Nîsanê 2013

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.