Anasayfa / Parti Açıklamaları / 1 Haziran Ağrı Seçimlerinde BDP Desteklenmelidir

1 Haziran Ağrı Seçimlerinde BDP Desteklenmelidir

Nasıl ki Türk sistem partileri 1 Haziran’da Ağrı’da fiilen AKP etrafında birleşeceklerse, Kürdistan siyasal güçleri de Ağrı ve Norşin seçimlerinde Kürdistani bir tutumla BDP’yi desteklemelidir.

30 Mart 2014 yerel seçimleri sonuçlandı, fakat tartışması devam ediyor, özellikle bazı il ve ilçelerdeki şaibeli sonuçlar halen tartışılıyor. Kamu vicdanı “hile yapıldığı”na dair rahatsız.

Yoğun itirazlar üzerine 2 il ve 5 ilçede seçim 1 Haziran’da yenilenecek. Kürdistan’da Ağrı ve Bitlis’in Norşin (Güroymak) ilçesinde seçimler yapılacak.

Ağrı, dünden bugüne halkımızın ulusal özgürlük mücadelesinde daima önemli yer tutmuş. Kürdistan jeopolitiğinde Ağrı, kilit illerden biridir. Devlet ve AKP, bu özelliği nedeniyle Ağrı’da seçimleri almak için özel bir çaba içerisindedir. BDP seçimi kazanmasına rağmen, bıktırıcı itirazlarla sayım yenilenmiş ve her defasında sonuç değişmeyince çare YSK kararıyla seçimin iptal edilerek yenilenmesinde görülmüştür. Bu durumu değerlendiren ÖSP MYK, konuyla ilgili şu kararı almıştır:

 

I – Ağrı ve Norşin’de BDP desteklenmelidir. Çünkü 1 Haziran’da Kürdistan’da esasen iki taraf olarak seçime girilecek: Kürt siyaseti ve Türk Devleti! Kürtleri BDP, Türk Devleti’ni ise AKP temsil ederek seçime giriyor. BDP, seçimlerde yanlış siyaset izledi, Kürdistani güçlerle ortaklaşmaya yanaşmadı. Bu nedenle eleştirdiğimiz birçok yönü vardır, ama yanlışıyla-doğrusuyla nihayetinde BDP bizim cephededir.

Nasıl ki Türk sistem partileri 1 Haziran’da Ağrı’da fiilen AKP etrafında birleşeceklerse, Kürdistan siyasal güçleri de Ağrı ve Norşin seçimlerinde Kürdistani bir tutumla BDP’yi desteklemelidir.

 

II – Yalova’da ise, ne CHP ne AKP!.. Türkiye devrimci, sosyalist hareketi ortak bir aday etrafında birleşerek alternatif yaratmalıdır. 20.05.2014

 

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi (ÖSP)

 

Merkez Yürütme Kurulu

Bu açıklamaya da bakabilirsiniz.

11 EYLÜL DEVRİMİ BUGÜNKÜ KAZANIMLARIN YOLUNU AÇTI!

KKP olarak; 11 Eylül Devrimi’nin yol göstericiliğinde; Kürt ulusal güçlerimizi birbirinden algıladıkları tehdidi geride bırakmaya, ortak kazanımlarımız adına birlikte adım atmaya çağırıyoruz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir