ÖSP; Çerkes halkının şahsında Kuzey Kafkas halklarının acısını paylaşır, soykırımı lanetler.

 Halklar Bahçesi Kafkasya’da, Rusya Federasyonu’nu; Çarlığın gerçekleştirdiği Çerkes soykırımını tanımaya ve özür dilemeye çağırır!

Çarlık Rusya’sı, halklara karşı giriştiği kitlesel sürgün-soykırımla 1,5 milyon Kafkasyalı ya sürüldü ya öldürüldü. Yüz binlerle insan Karadeniz kıyılarında katledildi ya da sürgün yollarında telef oldu! 1864 yılı, soykırımın zirve tarihidir.

Çarlık’ın, halkları kitleler halinde denize dökmesi veya Osmanlı’ya gönderilmeleri sırasında denizde boğulup “balıklara yem oldukları” nedeniyle, Çerkes halkı, uzun yıllar balığı, Karadeniz balığını “dedemizi, nenemizi, babamızı, halamızı yemişler” diyerek evlerine sokmadı!

1929 yılında yaşlı bir Çerkes soykırımı özetliyordu:

“Deniz kenarında yedi yıl boyunca atılmış insan kemikleri vardı.

Kargalar erkek sakallarından ve kadın saçlarından yuvalarını kurarlardı.

Deniz yedi yıl boyunca karpuz gibi insan kafataslarını atıyordu.

Benim orada gördüklerimi düşmanımın bile görmesini istemem!”

Rusların kendi rakamlarına göre “üç yıl içerisinde 450 binin üzerinde Çerkes’in öldürüldüğü”  sağ kalanların ise Soçi başta olmak üzere Karadeniz limanlarından Osmanlı’ya gönderildiği, gönderilme sırasında günler, haftalar ve hatta bazen bir yılı bulan bekleyişler sırasında çocuk ve yaşlıların öldüğü Çerkes soykırımı!

Büyük sürgün-soykırımın iç içe en yoğun yaşandığı 1863-1867 yılları arasında “150 binden fazla Çerkes’in köle olarak alınıp satıldığı” büyük trajedi!

Tıpkı Ermeni, Süryani, Kızılderili halklar gibi kendi kadim topraklarında azınlık bile olamayan ve zoraki misafir oldukları Türkiye, Suriye, Ürdün, Mısır gibi yerlerde “küçücük Kafkasya”lar oluşturan Çerkes/Kuzey Kafkas halklarının soykırımı!

Modern Rusya, soykırımın 150. yıl dönümünde soykırımın ana üssü Soçi’de 22. Kış Olimpiyat Oyunları’nı düzenleyerek Çerkes/Kafkas halklarının acılarına acı katarak büyük saygısızlık yaptı ve olimpiyatlara katılanlar da buna ortak oldular.

ÖSP;

1860’ta Çarlık Generali Melikov’un “Abdülmecid’le yapılan anlaşma sonucunda Müslüman Kafkasyalıların küçük gruplar halinde Osmanlı topraklarına göç etmelerine ilişkin mutabakat belgesi imzalamasıyla Çerkeslerin ülkelerinden Rusya’nın zoruyla değil gönüllü ayrıldıkları” yönündeki sinsi planı tezine dayanak yapmadan Rusya’yı:

*Çerkes soykırımını tanıyıp özür dilemeye;

*Ülkelerine/topraklarına dönmek isteyenlere özgürce dönüş ve yerleşim koşulları sağlamaya;

*Ve anavatanları dışında yaşadıkları ülkeleri, anadilde eğitim başta olmak üzere kültürel halklarını tanınmaya çağırır! 20-05-2014

 

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.