Kapitalist sömürü düzenini lanetliyoruz!

Soma Kömür İşletmeleri’nde yaşamını yitiren işçilerin ailelerine başsağlığı diliyor, acılarını paylaşıyoruz!

Türkiye İşçi Sınıfının Başı Sağolsun!

Kapitalist sömürü düzenini lanetliyoruz!

Soma Kömür İşletmeleri’nde yaşamını yitiren işçilerin ailelerine başsağlığı diliyor, acılarını paylaşıyoruz!

Yaralı işçilere acil şifalar diliyoruz!

Soma Kömür Madeni Ocağı’nda 13 Mayıs 2014 günü “trafo patlamasıyla çıkan yangın faciaya yol açtı” deniliyor. Bu kaçıncı iş cinayeti, bu kaçıncı trafo patlaması!.. Yaşanan iş kazası değil, işçi katliamıdır!

Soma’da ölü sayısı 200’ü geçti ve her geçen saatte artıyor, yer altından daha kaç işçinin cesedi çıkarılacak, belli değil.

Soma’da işverenin sınırsız kâr hırsı ve uyarılara rağmen hükümetin denetim sağlamaması işçi katliamının esas nedenidir. Katliamın sorumlusu Soma Holding olduğu kadar, denetim yapmayan hükümettir. Sorumlu, kapitalist özel mülkiyet düzeni ve onun günümüzdeki en vahşi yüzü olan özelleştirme-taşeronlaştırma sistemidir. Lanetliyoruz!

“Bu mesleğin kaderinde ölmek vardır” demek, işverenin kâr hırsıyla almadığı tedbirlerin ve hükümetin birden fazla nedenle yapmadığı denetimlerin üstünü örtmek demektir. Türkiye’de milyon ton kömür başına işçi ölümleri Çin’in bile “beş kat üstünde” ise, demek ki bu meslekte ölüm “kader” değilmiş! Yolsuzluklarda yutulan paralarla Soma ve tüm maden işletmelerinde iş güvenliği kat be kat sağlanabilir ve Soma’da işçiler ölmeyebilirdi…

Soma maden işçileri katliamı ne ilk ne de son olacak. Kapitalist sömürü düzeni var oldukça ve beterin beteri özelleştirme-teşeronlaştırma uygulandıkça işçi kazaları son bulmayacak. Dün Bangladeş’te ne olduysa bugün Soma’da o olmuştur.

Hükümetin aklına ilk gelen ‘güvenlik’ oluyor. Neden hükümetin aklına ilk gelen, İzmir’den, İstanbul’dan Çevik Kuvvet’i Soma’ya kaydırmak oluyor? Neden Başbakan Soma’ya hereket etmeden korumaları gidiyor ve ilçede güvenlik alınıyor? Hükümet neyinden, kimden korkuyor? Özelleştirilen maden ocaklarıyla işçi ölüm oranlarının artmasından duyulan öfkeden korkuyor hükümet!

ÖSP, Türkiye ve Kürdistan işçilerini, halklarını, Soma işçi katliamını sokakta, her yerde demokratik isyan haklarını kullanarak lanetleyip protesto etmeye çağırıyor!

İşçiler, sömürülenler de, er ya da geç ama bir gün mutlaka siz işverenlerin ve hükümetlerinizin trafosunu patlatacak!

Maden işçilerinin ölümü “kader” değil, işçilerin katilleri hesap vermelidir!

Bu hesabı Türkiye ve Kürdistan işçi ve emekçileri mutlaka soracak!..  14.05.2014

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi (ÖSP)

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.