31 Mayıs sabahı saat 5’ten itibaren polis Taksim’de halka saldırdı! Gezi Parkı’nda çadırlar kurarak tam bir şölen havasında nöbet tutan on binlere polis müdahale etti. Yapılan müdahaleden öte, halka düşmanca bir saldırıdır.

Taksim tam anlamıyla savaş alanına döndürüldü. Devlet Taksim’de terör estirdi!

Gaz bombaları ve plastik mermi eşliğinde devletin güvenlik güçleri, Gezi Parkı’nı yıkıma karşı savunmak amacıyla bir araya gelen halka vahşice saldırdı. Öyle ki metro durduruldu ve polis teröründen kaçıp sığındıkları kafe, iş yeri gibi yerlerde insanlar gözaltına alındı. Savaş sahnelerinin yaşatıldığı Taksim’de saldırılar sonucu biri ağır 100’e yakın yaralı ve onlarca gözaltı var. Sabah şafağında başlayan polis saldırısı akşamın geç saatlerine kadar halen devam ediyor.

Gözünü rant bürüyen AKP ve yetkilileri, “Taksimi yayalaştırma projesi” adı altında Gezi Parkı’nı yıkarak “Topçu Kışlası”na dönüştürmek istiyordu. AKP iktidarı altında mücahitler hızla müteahhit olunca başta İstanbul olmak üzere bütün kent, ova ve dağlara rant gözüyle bakmaya başladılar.

Yetkililer çelişkili açıklamalar yaptılar.

Bir yandan İstanbul halkının büyüyen tepkisi, diğer yandan parti ve hükümetin tek yöneticisi Tayyip Erdoğan’ın geçen Nisan ayında “Gezi Parkı yerine yapılacak olan Topçu Kışlası AVM ve rezidans olarak faaliyet göstereceğini” açıklaması arasında sıkışan İstanbul Valisi ve Belediye başkanı görsel ve yazınsal basına kendi içerisinde çelişkilerle dolu açıklamalar yaptılar! İstanbul valisi ile belediye başkanının “AVM yapılmayacak” açıklamaları yanıltıcıdır, sıkışmış olma sonucu yapılan açıklamalardır.

AKP’nin imdadına yargı kararı yetişti ya da yetiştirildi!

Güvenlik güçlerinin savaş koşullarını aratmayan saldırılarına rağmen Gezi Parkı’nı sahiplenmekten bir adım geri atmayan ve her saat daha da büyüyen kitle direnişi karşısında sıkışan Tayyip Erdoğan iktidarının imdadına mahkeme kararı yetişti. İstanbul Altıncı İdari Mahkemesi oyçokluğu ile “Taksim Topçu Kışlası projesine karşı açılan davada yürütmeyi durdurma kararı verdi”! Elbette bu karar olumludur ama 4-5 yıl önce açılmış olan davanın tam da bugün karara bağlanması akla “sıkışan hükümet ve İstanbul yöneticilerinin imdadına yargı yetişti” hatırlatmasını getirtiyor!

Halkın kararlı duruşu hükümete geri adım attırmıştır ama şimdilik. İstanbul AKP’li belediye başkanının açıklamaları şimdilik geri adım attıklarını gösteriyor. Yoksa Taksim rantından vazgeçmiş değiller!

Halka terör estirmede güvenlik güçlerine emir verdiren AKP hükümeti yetkililerini kınıyoruz. 31.5.2013

Sinan Çiftyürek

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi

 

Genel Başkanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.