Anasayfa / Parti Açıklamaları / MAHABAT KÜRT CUMHURİYETİ TARİHİMİZDİR!

MAHABAT KÜRT CUMHURİYETİ TARİHİMİZDİR!

Mahabad Kürt Cumhuriyeti’nin 11 ay gibi kısa bir ömrü olsa da halkımız açısından bu dönem tarihsel önem taşır!

Kürtlerin kendi kaderini tayin edebileceği, kendi kendini yönetebileceği ve devletini kurabileceği gerçeğini ispatlayan halkımızı ve lider kadrosunu saygıyla anıyor ve başta Qazî Muhammed olmak üzere 31 Mart 1947’de Çar Çıra meydanında asılanları unutmayacağız!

11 aylık sürede ileri kazanımlar ve değişiklikler gerçekleştirmesine rağmen bunları korumaya Mahabat Kürt Cumhuriyeti’nin gücü yetmedi. Sömürgeci İran rejimi, kazanımlar ve değişikliklerin tüm izlerini yok etmek için bir program dahilinde halkımıza dönük ciddi saldırılar yaptı.

Kürtçenin eğitim dili olduğu ve ilköğretimin zorunlu hale getirildiği, yetişkinler için akşam kurslarının kurulduğu, kadınların toplumsal yaşama katılımı arttırılarak sosyal kurumlarda görev almalarının sağlandığı, kız öğrencilerin okumalarının önünün açıldığı süreç sömürgeci İran rejimi tarafından baskıyla, katliamla sonlandırıldı. Kürt matbaası kapatıldı, Kürtçe öğretim yasaklandı ve Kürtçe basılan tüm kitaplar alenen yakıldı. 

Kürt halkı, Mahabat Kürt Cumhuriyeti deneyiminden çıkardığı derslerle dört parçada ulusal özgürlük mücadelesini sürdürdü ve bugün iki parçada önemli kazanımlarla taçlandırdı. Kürt ulusal güçlerinin yüzleştiği sorumluluk; ulusal ittifakla bu kazanımları koruyup geliştirmektir.

Kürdistan Komünist Partisi-KKP

Bu açıklamaya da bakabilirsiniz.

KKP HEYETİ ANTEP EMEKLİLER DERNEĞİNİ ZİYARET ETTİ

KKP Antep il örgütünün organize ettiği, Genel Başkanımız Sinan Çiftyürek ve HDP Urfa Milletvekili Nusrettin Maçin yoldaşın da içinde bulunduğu KKP heyetinin faaliyet programı çerçevesinde bugün Antep Tüm Emekliler Derneği’ni ziyaret ettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir