Anasayfa / Parti Açıklamaları / Kürt vekilleri davasında görüldü ki; hukuk devleti yok devletlerin hukuku var!

Kürt vekilleri davasında görüldü ki; hukuk devleti yok devletlerin hukuku var!

Balbay’ın tahliye edilmesi elbette önemli ancak aynı pozisyonda bulunan tutuklu vekiller Kürt, BDP’li olunca yani adres Kürt siyasetçi olunca mahkemelerde çifte standart işlemeye devam ediyor.

Diyarbakır’da KCK davalarında tutuklu bulunan BDP’li vekillere tahliye yok!

CHP milletvekili Mustafa Balbay’ın Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvurusu üzerine ilgili mahkeme tahliye kararını verdi ve Balbay özgürlüğüne kavuştu. Balbay’ın tahliye edilmesi üzerine doğal olarak dikkatler Diyarbakır’a KCK davasında tutuklu Kürt vekiller hakkında 5. ve 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nin vereceği karara çevrildi. Önce 5. ardından da 6. Ağır ceza mahkemeleri Kürt vekillerin tutuklu hallerinin devamına karar verdiler.

Demokrasi, insan hakları, uzun tutukluluk ve hak ihlallerini dikkate alarak Balbay’ın tahliye edilmesi elbette önemli ancak aynı pozisyonda bulunan tutuklu vekiller Kürt, BDP’li olunca yani adres Kürt siyasetçi olunca mahkemelerde çifte standart işlemeye devam ediyor.

Bir kez daha görüldü ki “adalet” İstanbul’da farklı Diyarbakır’da farklı işliyor. Evrensel hukuk ya da Hukuk devleti iddialarının boş laftan öteye gitmediği, dünyanın her yerinde devletlerin hukukunun olduğu gerçeği bir kez daha tescil edildi. Hatta devletlerin hukukunun da ötesinde Türkiye gibi devletlerde devlet için bölgesel hukukların işlediği son Balbay ile BDP’li vekillere dönük işletilen çift hukuk uygulamasıyla çıplak olarak sergilendi. Kaldı ki bu ilk de olmadığı gibi bu gidişle son da olmayacaktır.

Balbay’ın tahliyesinde uygulanan kriterler Kürt vekillere de uygulanıp zaman geçirilmeden tahliye edilmeleri gerekiyor. Böyle bir adım Türk yargısına dönük “hukukta çifte standart uyguluyor” baskısını da bir nebze hafifletebilir.

 

16-12- 2103

Sinan Çiftyürek

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi

 

Genel Başkanı

Bu açıklamaya da bakabilirsiniz.

DEVRİMCİ ALİ YOLDAŞ, SENİ UNUTMADIK/UNUTMAYACAĞIZ!

24 Temmuz 2015’te sonsuzluğa uğurladığımız değerli yoldaşımız Ali Uçar’ı sevgi ve özlemle anıyoruz. Yaşamı boyunca Devrimci Ali olarak taşıdığı isme yakışır duruşta bulunan yoldaşımızın mücadelesi ve anısı önünde saygıyla eğiliyoruz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir