Anasayfa / Parti Açıklamaları / 19 ARALIK CEZAEVİ KATLİAMINI VİCDANLARDA MAHKUM EDİYORUZ!

19 ARALIK CEZAEVİ KATLİAMINI VİCDANLARDA MAHKUM EDİYORUZ!

“Hayata dönüş operasyonu” adı verilen 19 Aralık 2000 tarihinde cezaevlerine gerçekleştirilen baskının 20. yıl dönümünü acılarla bir kez daha anmaktayız.

Türkiye tarihinin en karanlık cezaevi katliamlarından biri olan “Hayata dönüş operasyonu” sonucunda diri diri yakılarak hayatını kaybeden yoldaşlarımızın anıları ve mücadeleleri önünde saygıyla eğiliyoruz.

Haksızlığa, insanlık onurunun çiğnenmesine karşı bedenlerinin ve haykırışlarının dışında karşı duracak hiçbir şeyleri olmayan yüzlerce savunmasız devrimci tutsağı kurşunlarla, buldozerlerle, lav silahlarıyla ‘hayata dönmeme operasyonu’ yaparak yaşamdan koparanları lanetliyoruz!

Katliamcılar yargılanmazken, operasyon sonrasında hayatta kalan devrimci tutsaklara “isyan etmek, kamu malına zarar vermek”ten dava açılması tam bir kara mizah örneğiydi. Bu yetmezmiş gibi katliam sonrası sağ kurtulanlara dağıtıldıkları çeşitli cezaevlerinde adeta “neden sağ çıktın” tarzında ağır işkence, baskı ve tecrit uygulandı.   

Ama nasıl ki Roboski, Gar, Suruç, Maraş, Malatya katliamını yaşamış ya da tanık olmuş halkımız vicdanında sömürgeci rejimi nasıl mahkum etmişse 19 Aralık 2000 Cezaevi katliamını da mahkum ederek faşist devleti onursuzluğuyla baş başa bırakmıştır.

Kürdistan Komünist Partisi- KKP

Bu açıklamaya da bakabilirsiniz.

SEYİD RIZA VE YOLDAŞLARINI SAYGIYLA ANIYORUZ!

84 yıl önce bugün, Elazığ Buğday Meydanında haksız ve hukuksuz bir süreç sonucu idam edilerek katledilen Seyid Rıza ve 7 yoldaşını saygıyla anıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir