Anasayfa / Parti Açıklamaları / GÖREV; 73. FERMANIN YARALARINI SARARKEN, 74’ÜNCÜNÜN ÖNÜNÜ KALICI KESMEK!

GÖREV; 73. FERMANIN YARALARINI SARARKEN, 74’ÜNCÜNÜN ÖNÜNÜ KALICI KESMEK!

Êzîdî halkımıza dönük soykırımın 7. yıldönümünde yaşamını yitirenlerin anıları önünde saygıyla eğiliyoruz. Acılarını paylaşıyoruz.

Bir kez daha Êzîdîxanin ve Kürdistan halklarının başı sağ olsun.

Katliamı gerçekleştiren İŞİD ve arkasındaki güçleri, işledikleri ağır insanlık suçundan dolayı lanetliyoruz.

Şengal halkı, soykırımın üzerinden yedi yıl geçti halen yaraların tam saramadı. Halen İŞİD elinde esirler var. Ulaşılmamış binlerce sağ ve ölü kayıplar var. Êzîdî halkı halen evlerine tam olarak dönemediler. Halen güvenlik meselesi tam olarak aşılamadı.

Bugün Şengal halkının iki ana meselesi var; güncel ve yaşamsal sorunların hızla aşılması ve önemlisi yeni bir soykırımın yani 74. Fermanın önünü kalıcı olarak kesmenin siyasi, askeri önlemlerini almaktır. KKP olarak önerilerimiz şunlardır:

1 – Şengal, Kürdistan Bölgesel Yönetimi içinde Özerk Bölge yapılmalı. Kendi Özerk Yönetiminin yöneticilerini seçmeli ve Kürdistan Parlamentosuna temsilcilerini göndermeli.

2 – Şengal’de Ulusal Ordu olarak Peşmerge’nin yanı sıra Êzîdî halkının kendi Öz Savunma (iç güvenlik) gücü olmalı ve korunmalı.

3 – BM ve uluslararası kurum ile kamuoyunun Şengale-Êzîdî halkına desteklerinin devamı ve Êzîdî soykırımının bütün devletlerce tanınması için; başta Kürdistan Bölgesel Yönetimi ile Özerk Rojava Yönetimi olmak üzere Kürdistan siyaseti ve sivil kurumları faaliyetlerini sürekli kılmalı.

03.08.2021

Kürdistan Komünist Partisi – KKP

Bu açıklamaya da bakabilirsiniz.

NİZİP KÖSELER KÖYÜNDE KAHVE TOPLANTISI

KKP Antep il örgütünün organize ettiği ve Genel Başkanımız Sinan Çiftyürek ve HDP Urfa Milletvekili Nusrettin Maçin yoldaşın da içinde bulunduğu KKP heyetinin Antep faaliyet programı çerçevesinde bugün Nizip Köseler Köyü’nde kahvede halkla buluştuk!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir