Anasayfa / Parti Açıklamaları / 80 YAŞINDAKİ KÜRT MELEMİZİN KATİLİ DEVLETTİR!

80 YAŞINDAKİ KÜRT MELEMİZİN KATİLİ DEVLETTİR!

Sadece Kürtçe mevlit okuduğu gerekçesiyle 7 yıl 8 ay hapis cezası verilen 80 yaşındaki mele Ali Boçnak cezaevinde bugün yaşamını yitirdi.

Boçnak’ın cezaevinde hayatını kaybetmesi cinayettir. Sorumlusu; tutsakları ölüme gönderen devlettir. Boşnak’a rahmet, ailesine ve halkımıza başsağlığı diliyoruz.

Hani Kürtçe mevlit okumak serbestti, suç değildi! Oysa Diyarbakır’ın Sur ilçesinde bir mahallede imamın, taziyede Kürtçe mevlit okunduğu için jandarma tarafından uyarıldığına yönelik iddiası da yine devletçe yalanlanarak “iddia kurgulanmış bir kara propagandadır” denmişti.

Ali Boçnak’ın ölümü devletin kirli yüzünü ve yalanlarını bir kez daha açığa çıkardı.

Halkımız ve bizler Ali Boçnak’ın Kürt olduğu için salıverilmediğini biliyoruz. Böbrek yetmezliği ve birçok hastalığı bulunan Boçnak’ın tahliye edilmesi için yapılan başvurunun Adli Tıp Kurumu tarafından “cezaevinde kalabilir” raporuyla reddedilmesi açıkça Kürde duyulan düşmanlığın kendisidir. ATK’nın bu tutumunu da kınıyoruz.

Kürdistan Komünist Partisi – KKP

Bu açıklamaya da bakabilirsiniz.

DEVRİMCİ ALİ YOLDAŞ, SENİ UNUTMADIK/UNUTMAYACAĞIZ!

24 Temmuz 2015’te sonsuzluğa uğurladığımız değerli yoldaşımız Ali Uçar’ı sevgi ve özlemle anıyoruz. Yaşamı boyunca Devrimci Ali olarak taşıdığı isme yakışır duruşta bulunan yoldaşımızın mücadelesi ve anısı önünde saygıyla eğiliyoruz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir