Anasayfa / Parti Açıklamaları / DİYARBAKIR’DA ULUSAL DEMOKRATİK BİRLİK GÖRÜŞMELERİ SÜRÜYOR!

DİYARBAKIR’DA ULUSAL DEMOKRATİK BİRLİK GÖRÜŞMELERİ SÜRÜYOR!

Önce Bağımsızlık Destekleme İnisiyatifini oluşturan beş parti ve örgüt 20 Kasım’da ÖSP Diyarbakır İl Binasında ulusal demokratik birlik yolunda görüşmeleri oldu ki bu yakın zamanda gerçekleştirilecek yeni bir toplantıyla devam ettirilecektir. Amaç yaklaşan 2019 seçimlerini de dikkate alarak Kürdistan’da ulusal demokratik birlik için bir çerçeve belirlenmeye çalışılacak.

Bugün ise Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Sayın Mehmet Aslan ve beraberindeki heyet, ÖSP’yi ziyaret ettiler. ÖSP’den Sinan Çiftyürek, Nüsrettin Maçin ve Serhat Atsız’dan oluşan heyetin ÖSP Diyarbakır il binasında karşıladığı heyetle, Kürdistani partiler arası ulusal demokratik birlik amacıyla verimli bir görüş alışverişi yapıldı.

Görüşmede;

Tüm Kürdistani partilerin birlikte hareket etmelerinin yollarının üretilmesi gerektiği; Ulusal birlik yolunda atılacak her adımın halklarımıza açıklık ve hesap verilebilirlik temelinde sürdürülmesi gerektiği; Kürtler kendi aralarında birlik olursa her türlü kuşatma ve zorluğu aşabilecekleri;  Güney’de de en büyük meselenin Kürtler arası ulusal birlik olduğu şayet bu sağlanırsa Peşmergenin geri çekildiği Kerkük ve diğer bölgeleri kısa sürede tekrar alabileceği; Aynı durumun Rojava/Efrin için geçerli olduğu; bölgenin eli kanlı sömürgeci devletleri ile demokratik barışçıl çözüm yollarını arayan Kürdistani yapıların diğer Kürdistani yapılara karşı illaki ulusal birlik yolunda ellerini uzatması gerektiği yani Kürdün Kürde karşı da demokratik davranmasının zorunluluğu; yaklaşan 2019 seçimlerinde Kürdistani siyasi yapıların şimdiden ortak hareket etmenin arayışına girmeleri gerektiği… gibi konular üzerinde verimli bir görüşme yapıldı.

Ulusal demokratik birlik yolunda arayışlar sürdürülecektir.

25.11.2017

ÖSP HEYETİ 

 

Bu açıklamaya da bakabilirsiniz.

NİZİP KÖSELER KÖYÜNDE KAHVE TOPLANTISI

KKP Antep il örgütünün organize ettiği ve Genel Başkanımız Sinan Çiftyürek ve HDP Urfa Milletvekili Nusrettin Maçin yoldaşın da içinde bulunduğu KKP heyetinin Antep faaliyet programı çerçevesinde bugün Nizip Köseler Köyü’nde kahvede halkla buluştuk!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir