15-16 Haziran 1970 büyük işçi direnişinin üzerinden 46 yıl geçmesine rağmen direniş ve mücadele ruhu devam ediyor.

15-16 Haziran, uluslararası emek ve sosyalist harekete, işçi sınıfının bir selamıydı!

15-16 Haziran, Türkiye sermayesinin yüreğine korku salan tarihi direnişti.

15-16 Haziran işçi sınıfının, burjuva iktidarın ve arkasındaki sermayenin, sendikal örgütlenme hakkı başta olmak üzere yaşamsal ekonomik ve sosyal haklarına yönelik saldırılarına karşı direndiği tarihi gün olup bugün de işçi sınıfının mücadelesine ışık tutuyor.

Günümüzde de sermaye her yerde işçilerin kazanılmış haklarına saldırıyor ve her yerde bu saldırılara karşı işçi sınıfı direniyor. Bunun en belirgin pratiğe şimdi Fransa’da yaşanıyor. Fransa işçi sınıfı tarihine layık bir direnişle, adı bile aşağılayıcı olan “kiralık işçilik” başta olmak üzere kazınılmış haklarını gasp eden ve 12 saatlik çalışma düzeni gibi tam anlamıyla Ortaçağ köleliğini dayatan yeni “Çalışma Yasasına” karşı büyük bir direniş sergiliyor.

Kürdistan, Türkiye ve uluslararası emek hareketi, daha güçlü, daha birleşik 15-16 Haziranlarla sermayenin dayattığı yeni kölelik yasalarını durdurabilir, insan onurunu ayaklar altına alan yasalarını geri çevirebilir.

İşçi sınıfı, örgütlü mücadelesiyle yeni 15-16 Haziranları yaratmadan çok yönlü gelişen sermaye saldırılarını durduramaz.

Kürdistan sosyalistleri ve işçileri olarak büyük işçi direnişini selamlıyoruz.

14.06.2016

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.