TC Devletini, Ermeni soykırımı ile yüzleşmeye, tanımaya ve Ermeni halkı başta olmak üzere Müslüman olmayan tüm halklardan özür dilemeye çağırıyoruz.

Bundan 99 yıl önce 24 Nisan 1915’te Ermeni halkı kendi kadim topraklarında son Osmanlı iktidarı İttihat ve Terakki rejimince soykırıma uğratıldı. Bir halka tam anlamıyla bir kitlesel kıyım gerçekleştirildi. Genç-yaşlı, kadın-erkek ayrımı yapılmadan bir halk, toplu katliamdan geçirildi. Geriye kalanların bir kısmı ise silahla topraklarından zorlandıkları göç sırasında soğuktan, açlıktan öldüler veya örgütlendirilmiş silahlı çetelerce öldürüldüler. Bütün bunlardan canını kurtarabilenler ise belirsiz yolculuğa çıkarıldılar!

 

Üzerinden 99 yıl geçti ama tarifi zor acılar halen taze! Ne soykırımdan geriye kalıp Dünyanın dört yanına savrulan Ermeni halkı, ne acıların tanığı Kürt, Türk, Arap halkının çocukları unuttu büyük trajediyi! Halen Anadolu ve Kürdistan’da halk günlük dilde,  Ermenilerin toplu katledildikleri yerleri “Ermeni vadisi”, “Ermeni deresi” vb. şeklinde anarlar!

 

Kürdistan ve Anadolu’nun hemen hemen her yerinde yaşayan Ermeni halkından, soykırımdan sonra geriye, “kılıç artığı” gibi utanç verici olduğu kadar da ırkçılıkla yüklü bir kavramla anılan az sayıda Ermeni kaldı. Onların üzerinde bile ya doğrudan rejimin saldırıları ya da kışkırtılmış halkın “mahalle baskısı” hiç eksik olmadı. Nihayet bunun son halkasını, Ermeni halkının büyük evladı Hrand Dink’in katledilmesi oluşturur.

 

Ermeni halkının soykırıma uğratılmasında uygulanan siyaset ve siyaset pratiğinin adresi elbette Türk rejimidir ancak Kürt, Türk, Arap halkının da bu siyasete alet edildiğini kabul etmeliyiz.

TC Devletini, Ermeni soykırımı ile yüzleşmeye, tanımaya ve Ermeni halkı başta olmak üzere Müslüman olmayan tüm halklardan özür dilemeye çağırıyoruz.

Ülkelerine-topraklarına dönmek isteyen Ermenilerin önündeki tüm engeller kaldırılmalı.

Ermeni halkının büyük acısını yürekten paylaşıyor, gerçekleştirilen tüm soykırımları nefretle lanetliyoruz.  23-04-2014

 

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi (ÖSP)

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.