22 Temmuz 2013’te Kürdistan Bölge Yönetimi Başkanlık Sarayı’nda toplanan dört parçadan Kürdistanlı parti ve örgütler, tarihi bir karara imza attılar.

Başkan Mesut Barzani’nin açılış konuşmasıyla başlayan toplantı katılımcıların görüş ve önerileriyle devam etti. Partimiz ÖSP’nin de yer aldığı ön hazırlık toplantısı 1 ay gibi kısa bir süre içerisinde dört parçayı kapsayan katılımla Kürt ulusal kongresinin toplanmasını kararlaştırdı.

ÖSP dört parçayı kapsayan Ulusal Kongre’nin oluşturulmasını savunmuş ve katıldığı platformlarda dile getirmişti. Dolaysıyla ÖSP, Ulusal Kongre kararını ileri bir adım olarak görüp kararlaştırılmasında oy vermiştir. Hedeflenen tarihte Kürt Ulusal Kongre’sinin toplanıp Kürdistan ve dünya kamuoyuna ilanı ve adım adım kalıcılaşması için ÖSP üzerine düşeni yerine getirecektir.

Günümüz Ortadoğu ve Kürdistan siyasi ikliminde böyle bir adım hem dört parçada ulusal özgürlük ve demokrasi mücadelesine hem de bölge halklarının demokrasi mücadelesine büyük ivme kazandıracaktır.

Ulusal Kongre kararının gerçekleşmesiyle birlikte Brakuji adı verilen iç siyasi çatışmalarda büyük acılar çeken Kürt halkının, Kürdistan halklarının nefes alacağı inancındayız.

Bugün Rojava üzerinden sıcak bir şekilde hissedilen parçalar arası dayanışma, Ulusal Kongre’nin gerçekleşmesiyle beraber büyük mesafe alacaktır.

Ulusal Kongre’nin gerçekleştiği koşulda parçalar arası devletleşmeye en yakın olan Güney Kürdistan Bölge Yönetimi yarın bağımsızlık yönünde adım attığında öncelikle diğer parçaların desteğini almış olacaktır.

Ulusal Kongre çatısı altında dört parçada birleşen Ulusal Demokratik Kürt Siyaseti’nin bu tarihi adımla başta Birleşmiş Milletler (BM) olmak üzere uluslar arası platformlarda daha iyi temsil edilmesini kolaylaştıracaktır.

Ulusal Kongre, özgürlük ve demokrasi mücadelesinde halkımıza hayırlı olsun!

Herkesi Ulusal Kongre’yi desteklemeye ve ilk adımının güçlü, sağlıklı atılabilmesi için çaba harcamaya çağırıyoruz.

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi

 

(ÖSP)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.