Türk devlet ve hükümet yetkililerini inançlar ve kavimler kapısı Anadolu ile Kürdistan’ı; Ermeni, Rum, Ezidi ve Süryanilerden ‘temizleyen’ siyasetlerinden dolayı başta Ermeni halkı olmak üzere gayrimüslim halklardan özür dileyerek ilk adımı atmaya çağırıyoruz!

 

BASINA ve KAMUOYUNA

24 Nisan 1915 Ermeni Soykırımı’nda yaşamını yitirenlerin anısı önünde saygıyla eğiliyoruz!

Ermeni halkının uğratıldığı büyük felaketin üzerinden 98 yıl geçti ama yaşadıkları büyük acıların izleri ve anıları halen diri. Bir halk kendi kadim topraklarından toplu katledilerek, geriye kalanlar ise sürülerek ortadan kaldırıldı. Toplu katliama uğratılarak ortadan kaldırmanın hedefinde esas olarak Ermeni halkı vardı ama büyük imha hareketi Ermenilerle sınırlı kalmayacak Anadolu ve Kürdistan; Rum, Süryani, Ezidi halklardan da ‘temizlen’ecekti!

Bir ulus (Türk ulusu) yaratma adına etnik ve dini inanç açıdan geliştirilen tek tipleştirme siyaseti gayrimüslim halklara büyük acılar yaşatmanın ötesinde kadim topraklarından tümüyle kopartıldılar! Öyle ki bugün Türk şoven siyaseti; etnik ve dini inanç bakımından gerçek bir mozaik dahası tam bir halklar bahçesi olan Anadolu ve Kürdistan’ı “% 99 Müslümanlaştırmış” olmakla övünüyor. Utanç duyulması gerekirken tersine Türk devlet ve hükümet yetkililerinin “elhamdülillah % 99’umuz Müslüman” diyebilmeleri ibret vericidir!

Türk devlet ve hükümet yetkililerini inançlar ve kavimler kapısı Anadolu ile Kürdistan’ı; Ermeni, Rum, Ezidi ve Süryanilerden ‘temizleyen’ siyasetlerinden dolayı başta Ermeni halkı olmak üzere gayrimüslim halklardan özür dileyerek ilk adımı atmaya çağırıyoruz! Bu ilk adımı dünyanın dört bir yanına dağılmış ama halen topraklarına dönmek isteyenlere dönüş koşullarının yaratılması dahil maddi ve manevi adımlar izlemelidir!

Soykırımı unutmadık/ unutmayacağız!

Ermeni ve diğer gayrimüslim halkların acıları acımızdır!

 Özgürlük ve Sosyalizm Partisi (ÖSP)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.