Katliamı gerici yobaz siyaset odakları organize etti ama yerel ve merkezi iktidar dahil herkesin sorumluluğu vardı katliamda.

Sivas Katliamı’nın 20. yıldönümünde

Halkımızın acısını paylaşıyoruz!

20 yıl önce bugün Sivas Madımak otelinde sanatçı, yazar, ozan ve kadın, erkek, yaşlı genç 35 insanımız feci şekilde yakılarak katledildi.

2 Temmuz 1993’teki büyük acıyı unutma, unutturma!

Katliamı gerici yobaz siyaset odakları organize etti ama yerel ve merkezi iktidar dahil herkesin sorumluluğu vardı katliamda. Öyle ki film seyredilir gibi herkesin yani askerin, polisin, valinin ve hükümet yetkililerinin gözleri önünde bu katliam yapıldı. Dolaysıyla katliamda oteli yakan saldırgan katiller kadar buna göz yuman yerel ve merkezi iktidar yetkililer de sorumludur.

Katliamın doğrudan sorumluları yüzeysel olarak yargılandılar. Kimileri komik cezalar aldı, kimileri içinse sonraları “zaman aşımı kararları” verildi. Ancak bu katliama göz yuman, seyreden yerel ve merkezi iktidar sorumluları hakkında hiçbir şey yapılmadı. Önemlisi halkımızın özelde de Alevi yurttaşlarımızın Sivas katliamı ve sorumlularına dönük talep ve önerilerinin dikkate alınmamasıdır.

Sivas katliamının acısı daha diriyken, geçmiş büyük acıları yeniden dirilten adımlar atılıyor. İstanbul Boğaz’ı üzerinde yapılacak olan 3. Köprüye büyük Kızılbaş katliamının sorumlusu Yavuz Sultan Selim adının verilmesi gibi.

Sivas katliamının yıl dönümünde katliamı lanetler, Alevi halkımızın büyük acısını paylaşıyoruz. Katliamda yaşamını yitirenlerin anısı önünde saygıyla eğiliyoruz.

– Katliamla özdeşleşen Madımak Oteli insanlık müzesine dönüştürülmedi.

– Her türlü inancın özgürce örgütlenebileceği yasal düzenleme yapılmalı, devletin resmi mezhep kurumu olarak Diyanet İşleri Başkanlığı kapatılmalıdır.

– Zorunlu din dersleri kaldırılmalıdır ve nüfus cüzdanlarında din ibaresi bulunmamalıdır.

– 3. Boğaz köprüsüne verilen Yavuz Sultan Selim adı geri alınmalı.

Madımak katliamı insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur, zaman aşımına hayır!

 

02-07-2013

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi

(ÖSP)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.