Özgürlük ve Sosyalizm Partisi olarak, öncelikle bu çirkin ve tehlikeli saldırıyı lanetlerken, HDK heyetine de geçmiş olsun dileklerimizi iletir yanlarında olduğumuzu belirtiriz.

 

İçerisinde BDP’li vekillerinde bulunduğu HDK heyetinin “Barış için eşitlik, çözüm için müzakere” başlıklı Karadeniz ziyaretinin ikinci ayağı Sinop’ta saldırıya uğradı. Heyet Sinop Öğretmen Evin’de basın toplantısı düzenlediği sırada, harekete geçirilmiş ırkçı faşist çeteler öğretmenevini kuşatıp taş ve yanıcı madde ile saldırdılar!

Ellerinde taş, sopa, balta ve yanıcı maddeler bulunan ırkçı grup polisin güzü önünde binayı kuşatıyor, taşlarla camları indiriyor! Faşist ırkçı grup öğretmenevini saatlerce (7 saat gibi) kuşatma altında tutuyor! İlginçtir Sinop emniyeti ve askeri güçleri bu ablukayı saatlerce kaldıramıyor, kaldıramaya gücü yetmiyor(!) Bu başlı başına düşündürücü bir durumdur. Başta Başbakan Erdoğan olmak üzere Kürt meselesini “barışçıl çözmede kararlıyım” diyen herkesin bu saldırı üzerine düşünmesi gerekiyor! Verilmek istenen mesaj, Karadeniz halkının meselenin çözümüne hazır olması bir yana, HDK heyetinin bir basın toplantısı yaparak çözüm için görüş ve önerilerini sunmalarına bile “tahammül etmeyiz”!

Karadeniz’e “yüreklerini ellerine alarak” giden heyete Sinop’ta bir grup ırkçı ikinci bir Sivas yaratmak amacıyla yanıt vermiştir. Elbette bu saldırı tüm Karadeniz, tüm Sinop halkına mal edilemez, etmiyoruz da. Ama Karadeniz özelde de Sinop halkını ilerici,  demokrat, sosyalist güçlerini güçlü bir tepkiyle bu ırkçı saldırıyı kınamaya çağırıyoruz!

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi olarak, öncelikle bu çirkin ve tehlikeli saldırıyı lanetlerken, HDK heyetine de geçmiş olsun dileklerimizi iletir yanlarında olduğumuzu belirtiriz. 18-02-2013

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi (ÖSP)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.