Özgürlük ve Sosyalizm Partisi Kürdistan’ın başta Malatya, Adıyaman ve Antep olmak üzere birçok yerde yapılan Newroz kutlamalarına kendine has şiarlar, pankart ve flamalar ile katıldı.

NEWROZ- Newroz Bayram’ı 4-5 gün süren kutlamalarla birlikte Kürdistan ve Türkiye’nin bir çok yerinde kitlesel katılımlarla ve coşkuyla kutlandı. Alanlarda, ulusal hareket “Barış” ve “Öcalan’a Özgürlük” vurgusunu ön plana çıkartırken, Kürdistanlı Komünistler de kendi talep ve renklerini alanlara yansıttılar. Özgürlük ve Sosyalizm Partisi başta Malatya, Adıyaman, Antep olmak üzere birçok yerde ve alanlarda “Siyasi Statü, Kolektif Kimlik ve Anadilde Eğitim” şiarını ön plana çıkardı.

Adıyaman’da 20 Mart’ta Yenimahalle’deki Mahmut Gürbüzcan Camisi Kavşağı’nda düzenlenen Newroz kutlamasına 5 binin üzerinde kitle katıldı. Barış ve özgürlük taleplerinin haykırıldığı kutlamada Adıyaman ÖSP il örgütü ve üyeleri de alandaki yerlerini aldılar. ÖSP İl örgütünün miting alanında okunan mesajında Kürt halkının Newroz bayramı kutlanırken, Kürt halkının “Kolektif Kimlik, Siyasi Statü ve Anadilde Eğitimde” ısrarlı olması gerektiği vurgulandı. 

Malatya’da 20 Mart’ta belediye civarındaki boş alanda kutlanan Newroz’a, 1500 kişi katıldı. Özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına yapılan bir dakikalık saygı duruşunun ardından Newroz ateşi yakıldı.

ÖSP Malatya il örgütü de alandaki kutlamaları pankart ve flamaları ile katıldı. ÖSP Malatya il örgütü adına mitingde bir konuşma yapan ÖSP İl Başkanı Hasan Buran konuşmasına kitleyi selamlayarak başladı. Buran, “Halkımız ve onun ulusal demokratik güçleri için zor bir süreçten geçiyoruz. Hepimizin dikkatli, duyarlı ve sorumlu davranması gerekiyor. Statüsüz, bayraksız ve ana dilde eğitimden yoksun ‘çözüm’ çözüm değildir”  dedikten sonra ÖSP’nin 4 maddelik talebini açıkladı. Bu talepler şu şekilde;

* Kürt kimliğinin tanınması ve anayasal güvenceye alınması,

* Kürtçenin resmi dil olarak kabul edilmesi ve ana dilde eğitim öğretim hakkı,

* Kürt halkının kendini yönetme hakkını da içeren siyasi bir statünün tanınması,

* Örgütlenme hakkının evrensel standartlara kavuşturulması, Kürt, Kürdistan adıyla siyasi parti ve örgütlerin kurulmasının güvenceye alınması..!

Bir diğer önemli kutlama ise Kürdistan’ın işçi kentlerinden biri olan Antep’te 17 Mart’ta yapıldı. Antep’te gün boyu sık sık yağmur yağmasına rağmen İstasyon Meydanı’nı 15 binin üzerinde insan doldurdu. Erken saatlerde dolmaya başlayan alanda sık sık barış mesajları verildi. Demokratik ve sosyalist parti ve kurumların tümü alanda yerlerini aldı. Özgürlük ve Sosyalizm Partisi Antep il örgütü de “Çözümün Yolu; Siyasi Statü, Kolektif Kimlik ve Anadilde Eğitim” yazılı pankartla alandaki yerini aldı. ÖSP il örgütü adına il başkanı Hasan Kaya kitleyi selamladı. ÖSP’nin alanda okunan mesajında 4 ana talep sıralandıktan sonra mesajın devamı şöyle devam etti; “AKP Hükümeti, Kürt ulusal sorununu toprağından ve kolektif kimlik haklarından kopartarak ele almak istiyor. Buna “hayır” diyelim! Bir halkın ulusal özgürlüğünün sadece “demokratikleşme” ile sınırlı adımlar çerçevesinde ele alınmasına “hayır” diyelim! ‘Tek’çi zihniyetle heves edilen, statüsüz, bayraksız ve anadilde eğitimden yoksun bir ‘çözüm’ün çözüm olamayacağını Newroz’da haykıralım!”

ÖSP Adıyaman, Malatya ve Antep’in dışında İstanbul, İzmir, Diyarbakır, Van gibi bir çok yerde Newroz kutlamalarına katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.