Bugün sabaha karşı Mısır’da Ordu ve denetimindeki “Baltacılar” çetesi sivil halka saldırdı.

200’ün üzerinde ölü ve binlerce yaralı! Ölü sayısı her an artıyor!

Katliamı lanetliyoruz!

Dünya kamuoyunu katliamı lanetlemeye ve darbeye karşı tutum almaya çağırıyoruz!

Askeri yönetim, bir aya yakın bir süreden beri başta Adeviyye olmak üzere kimi meydanlarda direnerek Mursi ve İhvan-ı Müslim iktidarını destekleyen direnişçileri zorla dağıtmak isteyince, sonuç tam bir katliam oldu.

Mısır Genelkurmay Başkanı General A. El Sisi, “Halkın cuma günü sokaklara çıkıp ordu ve polise olası şiddet ve terör olaylarıyla mücadele etmeleri için yetki vermelerini istiyorum” demesi zaten katliamın habercisiydi. Halkın cuma günü sokağa çıkmasını isteyen Sisi yönlendirdiği çetelerle birlikte saatler geçmeden saldırıya geçti ve tam bir katliama yol açtı.

Ordu Mısır halkı nezdinde güya “tarafsız olduğu” görüntüsünü korumak için “ben saldırmadım, çatışma çıktı, üçüncü taraf ateş açtı” propagandası yalandan ibarettir. Katliamı ordu ve derin devletin denetimindeki “Baltacılar” gibi çeteler gerçekleştirdi.

Biz ÖSP olarak başından beri askeri darbeye “hayır” derken Mursi ve İhvan-ı Müslim iktidarını da asla onaylamadık. Mursi ve İhvan-ı Müslim iktidarı devrilmeliydi ama Ordu tarafından değil Tahrir Meydanı’ndaki halklar ve sivil siyasi dinamikleri tarafından! Ancak Tahrir Meydanı’nda bir kez daha ayağa kalkan halkın önü ordu tarafından kesilmişti.

Mısır ordusu ve denetimindeki çeteler sivil halka karşı elini tetikten çekmeli ve bir an evvel iktidarı seçimle halka devretmelidir! 27- 07- 2013

Sinan Çiftyürek

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi

Genel Başkanı  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.