Biz ÖSP olarak, ordunun darbe ile Mursi’yi iktidardan uzaklaştırmasına başından beri “hayır” dedik, diyoruz!

MISIR’DA HALKA ATEŞ KABUL EDİLEMEZ!

Mısır’da ordunun halka ateş açmasına hayır!

Katliamı kınıyoruz!

Ordu kışlasına çekilsin!

Görevden uzaklaştırılan Mursi’ye destek amacıyla Adeviyye Meydanı’nda toplanan kitle dün Mursi’nin gözetim altında tutulduğu cumhuriyet muhafızlarının karargâhına yürümelerine ordunun yanıtı katliama dönüştü. 5’i çocuk 50 civarında ölü, yüzlerce yaralı var!

Biz ÖSP olarak, ordunun darbe ile Mursi’yi iktidardan uzaklaştırmasına başından beri “hayır” dedik, diyoruz!

Kısa süreli iktidarı boyunca halktan büyük tepki alan, nihayet son olarak 30 Haziran devrimci kalkışmasıyla “Mursi istifa” diye ayaklanan muhalefetin ordu gölgesi olmadan rejimi devirmesini savunduk.

Biz, İhvan-ı Müslim’in gerici dikta rejimi kurma yönelimine, ordunun değil, sivil muhalefetin Tahrir’de gerçekleştirdiği ve tarihte eşine az rastlanır kitlesel isyanla “hayır” demesini destekledik.

Biz, açıkça Mısır halkının ordu olmadan İhvan-ı Müslim rejimini devirmesinden yanaydık, yanayız. Süreç tam da halkın Mursi ve hareketine kırmızı kart göstererek “git, gitmeden Tahrir’den ayrılmıyoruz” noktasına gelmişken, ordunun tanklarla sahne alması rejimi kurtarma telaşının üründür.

İlerici, demokrat, devrimci muhalefetin Mursi ve hareketini siyaseten geriletmesine dönük her adımının yanındayız ama ordunun müdahalesi ve önemlisi sivil halka silah kullanması asla kabul edilemez, etmiyoruz.

 

Savunduğumuz ve beklentimiz Tahrir’deki 30 Haziran isyanının ordu gölgesi olmadan devrimini tamamlayarak iktidarı almasıydı. Ancak olmadı! Belirttiğimiz gibi ordu bir kez daha müdahale ederek devrimi halktan çaldı!

Ordunun iç siyasi meselelere müdahalesi sorunları ağırlaştırmaktan başka sonuç vermez, gelişmeler bu yönde derinleşiyor! Sorun siyasi bir meseledir çözümde ordunun askeri müdahalesinde değil siyasette aranmalıdır.

Biz ilk açıklamamızda; “İhvan-ı Müslim’in sivil diktatörlük hedefine karşı nedeni ne olursa olsun askeri darbe desteklenemez, desteklenmemelidir. Mısır halkı acı tecrübelerle ordu yönetiminin ne olduğunu biliyor, karşı tutum almalıdır. Mısır’ın demokrasinin ve “güvenliğinin anahtarı” silahlı kuvvetler değil Mısır halklarıdır. Ordunun açıkladığı yol haritası reddedilmeli yerine Tahrir’i yani meydanları temsil eden Geçici Temsilciler Heyeti oluşturularak onun yönetiminde erken seçime gidilmelidir” demiştik.

Mısır’da mevcut krizin aşılmasının yolu buradan geçiyor!

Büyük siyasi gerilimin sürdüğü, milyonlarca Mısırlının Tahrir ve Adeviyye Meydanı’nda beklediği ve meydanlardaki kitlelerin giderek arttığı bu günlerde daha büyük katliamların önüne geçilmesinin yolu buradan geçiyor. 09-07-2013

 

Sinan Çiftyürek

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi 

Genel Başkanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.