Rüşvet, yolsuzluk dosyaları nedeniyle sıkışan Başbakan Sakarya’da, tıpkı birincisi gibi sahte olan “ikinci istiklal” savaşını ilan edeceğine, onu basit bir şey yapmaya çağırıyoruz: Roboski’nin bilinen faillerini açıkla!

KANAYAN YARA: ROBOSKİ

Roboskili köylüler, 28 Aralık 2011 gecesi komşu köylerle ticarete giderken Türk savaş uçakları tarafından bombalandı. Saldırıda çoğunluğu çocuk yaşta 34 Kürt köylüsü katliamda yaşamını yitirdi. Devlet göz göre göre 34 insanımızı öldürdü.

Hava saldırısında yaşamını yitirenler kaçakçı değil komşu köylerle ticaret yapan köylülerdi. Yeni değil çok eskilerde ve Kürdistan parçalandıktan sonra da komşu köylere al-vere gidip gelen köylüler.

Devlet ve hükümet egemenlik sahalarında kendi savaş uçaklarıyla 34 vatandaşı katletti! Yani katliamın failleri belli ama halen kim niye, neden yaptı? Hükümet bu soruları aydınlatacağına, katliamın üstünü örtmeye çalışıyor. Bilinen sorumlular cezalandırılacağına “başarılarından” dolayı madalya ile ödüllendiriyor.

Mecliste kurulan araştırma komisyonu ise, failleri ortaya çıkarmak yerine Roboski katliamını “zincirleme hata” diyerek “kazaya” indirgemeye çalıştı. Rüşvet, yolsuzluk dosyaları nedeniyle sıkışan Başbakan Sakarya’da, tıpkı birincisi gibi sahte olan “ikinci istiklal” savaşını ilan edeceğine, onu basit bir şey yapmaya çağırıyoruz: Roboski’nin bilinen faillerini açıkla!

Üçüncü yılına girmesine rağmen Roboskili halkın yaraları kanamaya devam ediyor. Üstüne üstlük Başbakan, Roboskili ailelere hakaretler ve tehditler savurdu; ölenler için “terörist” ve “kaçakçı”, “parası neyse veririz” diyerek ailelerin kanayan yaralarına tuz-biber serpti.

Roboskililerin adalet arayışı sürüyor. Ölenlerin aileleri her hafta perşembe günü bir araya gelerek “Roboski katliamının faillerini yargıla, siyasi Kürt rehineleri serbest bırak, Kürt dilini anayasal güvenceye al, koruculuk sistemini lağvet…” talepleriyle mücadelelerine devam ediyor. Onlar sadece barış ve adalet istiyorlar.

Roboski katliamına yönelik tepkiler göstermiştir ki; halkımız, halklar katliamları unutmayacaktır, tüm sorumluları bulunana, yargılanıp ceza alana kadar Roboski’nin peşini bırakmayacağız. 28.12.2013

Sinan Çiftyürek

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi

 

Genel Başkanı 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.