Türkiye’den ve diğer parçalardan temsilcilerin katılımıyla Federal Kürdistan Bölgesi’nin Selahaddin kentinde yapılan ‘Kürt Ulusal Kongresi’ hazırlık toplantısında en geç bir ay içinde kongrenin toplanması ve hazırlıklara ilişkin 21 kişilik ‘Hazırlık Komitesi’nin kurulması kararlaştırıldı. 

Kürt Ulusal Kongresi için ilk adım Federal Kürdistan Bölgesi’nin Selahaddin kentinde atıldı. Dün başlayan ve 4 saat süren hazırlık komitesi niteliğindeki ilk toplantıya Kürtlerin yaşadığı dört ülkeden 39 siyasi çevre katıldı. Toplantıda tüm ‘Kürdistani’ çevrelerin her türlü partici ve dar ideolojik yaklaşımlardan uzak duran, ‘ulusal birliği’ esas alan bir duruş ve tutum içinde olunması gerektiği öne çıkan temel husus olurken, Kürt ulusal birlikteliğinin bölgedeki diğer halklar ve siyasi güçler açısından da bir tehdit unsuru olarak algılanmaması gerektiğine vurgu yapıldı.

Toplantıya katılan tüm taraflar en geç bir ay içinde kongrenin hazırlıklarının tamamlanması ve kongreye gidilmesi yönünde görüş birliğine vardı. ‘Kürt Ulusal Kongresi’ni hazırlayacak 21 kişilik bir ‘Hazırlık komitesi’nin oluşturulmasının kararlaştırıldığı toplantıda, Türkiye’den 6, diğer üç parçadan her birinden de 5’er temsilcinin katılacağı bir komitenin oluşturulması kararlaştırıldı. 

‘KONGRE ROJAVA’YA SAHİP ÇIKMALI’

Toplantıda konuşan KCK Yürütme Konsey üyesi Sabri Ok, bu toplantının Kürtler için bir ilk olduğuna dikkat çekerek, ‘Gerçekten toplantımız ve ardından yapılacak olan ulusal kongre tarihi bir döneme denk geliyor. Bölge kaynıyor. Bu durum Kürt halkını da etkiliyor. Halkımız tarihinde ilk defa kendi özgürlüğüne ulaşıyor. Ama bölgede birçok kesim Kürtlerin özgürlüğüne kavuşmasını istemiyor. Bugün de haberlerde dinledik, Rojava’da Kürtlere yönelik saldırılar var. Kongremizin, toplantımızın Rojava’da halkımıza sahip çıkarak onu güçlendirmesi gerekir’ dedi.

ÖCALAN’IN MESAJI OKUNDU

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın toplantı bileşenlerine göndermiş olduğu mesajı okuyan DTK Eş Başkanı Ahmet Türk, Öcalan’ın gönderdiği mesajın içeriğine ilişkin olarak şunları söyledi: ‘Sayın Öcalan öncelikle Başkan Barzani ve Kek Neçîrvan Barzani ve konferansa katılan herkese selamlarını gönderdi. Kürt halkının birliği için bu konferansı gerçekten çok önemsiyor. İlk başta merhum İdris Barzani ile bazı maddeler üzerinden görüşme yapmışlar ve bunu bir karara bağlamışlar. Bugün de o yol ve o maddeler üzerinden Kürt halkının birliğinin genişletilmesini istediğini belirtti. Selam ve saygılarını konferansın tüm katılımcılarına gönderdi.’ Ortadoğu’da devam eden savaş ve bunalıma dikkat çeken Türk, ‘Çok iyi biliyoruz ki; Ortadoğu’da Kürtler demokrasiye ulaşmayana kadar Ortadoğu özgürleşemez. Bundan dolayı Kürt halkının çalışmaları bölgedeki tüm halklar için anlamlıdır. Ama bu Kürt halkı için bu konferansta ne yapılabilir. Her şeyden önce Kürt halkının çıkarlarını her şeyin önüne almamız gerekir. Siyasi çıkarlara göre hareket edersek gerçekten kaybederiz. Kürt halkının çıkarlarının korunması ve önünün açılması için Kürdistan’ın dört parçasında ne yapabiliriz, birbirimize nasıl yardım edebiliriz diyerek hareket etmeliyiz’ dedi.

Toplantı sonucunda açıklanan bildirgenin tam metni şöyle; 

“Kürt ulusal kongresinin yapılmasına yönelik ilk adım 22 Temmuz 2013 tarihinde Federal Kürdistan Bölge Başkanlığı ofisinde Kürdistan’ın dört parçasından toplam 39 siyasi çevrenin katılımıyla gerçekleştirildi. Başkan Barzani’nin istemi ve öncülüğünde yapıldı. Toplantının başında sayın Barzani başta kendi adına olmak üzere sayın Mam Celal ve sayın Abdullah Öcalan adına tüm katılımcıları selamladı. Kongre çalışmalarının başarıyla gerçekleştirilebilmesi için bir takım stratejik hususun önemine dikkat çekti. Toplantıya katılan tüm çevreler görüş ve düşüncelerini sırayla dile getirdiler. Bu çevreler Kürt halkının barış anlaşmasına ulaşması temelinde, ortak bir yaşam ve sorunların siyasal yollarla çözülmesine yönelik çalışılması ve Kürt sorununun barışçıl ve eşit yollarla meşru haklarının elde edilmesi hususlarınıdile getirdiler. Toplantı diyalog dili ve barışçıl demokratik yolların kullanılmasına, Kürdistan’ın tüm parçalarının iradesine saygı gösterilmesine ve tüm parçaların özelliklerinin göz önüne alınmasına ağırlık verdi. Kongrenin başarıya ulaşabilmesi için her türlü partici ve dar ideolojik yaklaşım ve tutumlardan uzak durularak çalışılmasının önemine değinildi.

Toplantı, kongrenin başarıya ulaşması ve Kürt halkının hedeflerinin ilerletilmesinin hizmetinde ve kongrenin pratikleşebilmesi için özgürlük, kadın hakları ve insan hakları geliştirilerek, demokratik bir toplumun oluşturulması için adım atılmasına dikkat çekti.

Tüm taraflar kongrenin amaç ve mesajlarının başarıya ulaşması için gerekli her türlü yol ve yöntemi, en uygun mekanizmayı kullanarak, kongrenin aldığı kararları ve görevleri yerine getirmek için çalışma yürütülmesi konusunda ortak inançlarını ifade ettiler. Toplantı katılımcıları kadınların, gençlerin, sivil toplum örgütleri temsilcilerinin ve Kürdistani tüm halkların ortak ve eşit yaşama aktif katılmasına ağırlık verdiler.Toplantı tüm Kürdistani siyasi partilerin ilişkilerinin güçlendirilmesine ve Rojava Kürdistan’ında Kürtlerin meşru haklarının ele edilmesi için siyasi çevrelerin ortak çalışmasının önemine dikkat çekti.

Toplantı, kongrenin en kısa zamanda gerçekleştirilebilmesi için tüm Kürdistanı temsil edecek 21 kişiden oluşan bir hazırlık komitesinin kurulmasına karar verdi.”

(www.ilkehaber.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.