KDP ve Barzani’i siyaseti eleştirilebilinir, somutta hendek politikası doğru bulunmaz eleştirilir ancak “halkının Katili Barzani” denilmesi büyük talihsizliktir.

“Halkının Katili Barzani” Demek, Büyük Talihsizlik!

Kürd, Kürde de demokrat davranabilidir!

PKK ile KDP gerilimi üzerine iki makale yazmış ve aşılması yönünde çağrı da bulunmuştum. İki parti arasında özellikle Batı Kürdistan üzerinden yaşanan gerilime, parti basınları aracılığıyla kullanılan ağır dil ve üslup da eklenince bu sokaklara taşınır kaygısını taşıyorduk. Eğer iki parti tabanları birbirlerine karşı meydanlarda haykırmaya başlarlarsa bu durum hiç kimsenin istemediği noktalara evirilebilir diye kaygılıydık, kaygılıyız!

Derken Diyarbakır’da “BDP Gençlik Kolları üyesi bir grup, ‘halkının katili işbirlikçi Barzani’, ‘KDP ihanetini kazdığı hendeklere mahkum edeceğiz’ pankartlarını açarak”  Koşuyolu Parkına yürümeleriyle tehlikeli hal almaya başladı. Ya benzer içerikli eylemler bu kez KDP gençliğince Duhok, Erbil’de sahnelenirse ne olacak?

KDP ve Barzani’i siyaseti eleştirilebilinir, somutta hendek politikası doğru bulunmaz eleştirilir ancak “halkının Katili Barzani” denilmesi büyük talihsizliktir. Bu talihsiz eylem ve pankartların tekrarlanmayacağını umuyoruz zira bu tür söylem ve pratiğin Kürt halkına ve dört parçada ki siyasetine zarar vermenin dışında PKK/BDP başta olmak üzere hiç kimseye yararı yoktur. Eminim Kürt halkının yeminli düşmanları bu pankartları görünce “oh oh ne güzel Kürtler birbirlerini yemeye başladılar” diye sevinmişlerdir.

Daha önce de şunu dile getirdik; PKK ile KDP gerilimi beraberinde tüm Kürdistani siyaseti yani parti ve örgütler arası ilişkileri geriyor hatta zehirliyor, bu gerilimin aşılması için duyarlı ve etkili odaklar, rusipiler çaba harcamalıdır.

Çağrımız ve beklentimiz; PKK ve BDP, bu tür çıkışlara müdahale ederek engellemelidir.

Çağrımız; etkili Rusipilerin, kanaat önderlerinin, tarafgir olmayan parti ve örgüt temsilcilerinin  acilen devreye girerek ilk adım tansiyonu düşürmeleri ve ikinci adım, PKK ile KDP arasındaki sorunları diyalog yoluyla aşmanın zeminini  yaratmalarıdır.

Çağrımız;. Kürdistan siyasetinin kendi aralarındaki meseleleri de barışçıl demokratik zeminde ele alabilmeleridir!  Kürdün Kürde de demokrat davranabilmesidir! 08-05-2014

Sinan Çiftyürek

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi

 

Genel Başkanı 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.