Anasayfa / Parti Açıklamaları / Enfal Hareketinde Yaşamını Yitirenlerin 27. Yılında Anıları Önünde Eğiliyoruz!

Enfal Hareketinde Yaşamını Yitirenlerin 27. Yılında Anıları Önünde Eğiliyoruz!

Irak BAAS rejiminin Güneyli halkımıza yönelik ayrı il, ilçe ve köylerde peş peşe gerçekleştirdiği katliamların serisinin adıdır Enfal. 14 Nisan 1988 tarihi ise Enfal katliamının en ağır yaşandığı gün olması itibarıyla önemlidir.

Irkçı BAAS rejimi, Enfal saldırılarıyla halkımızı katlederek geriye kalanlarını ise yaşadıkları bölgelerden zorla çıkartarak Kürdistan’ın Araplaştırılmasını hedeflemişti.

Güney Kürdistan’nın Kürtlerden arındırılmasını hedefleyen Saddam rejiminin; 185 bin Kürdistanlıyı kimyasal silahlarla katlederek, binlercesini Irak’ın güneyindeki çöllerde diri diri gömüp öldürerek, yine binlerce insanı zorunlu ikamete tabi tutarak, binlerce köyü yerle bir ederek ulusal özgürlük mücadelesini boğmak istemişti. Fakat çok geçmeden Irak BAAS rejiminin kendisi döktüğü kan denizinde boğuldu! Saddam ve BAAS rejimi tarihin çöplüğüne atıldı, Güneyli halkımız mücadelesini zaferle sonuçlandırdı.

İnsanlık tarihine kara bir leke olarak geçen Enfal katliamlar dizisinin 27. yıldönümünde tarihin her döneminde baskı ve zulüm gören, katliamlardan geçirilen halkımızın acılarını paylaşıyoruz.  14-04-2015

 

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi 

 

Bu açıklamaya da bakabilirsiniz.

11 EYLÜL DEVRİMİ BUGÜNKÜ KAZANIMLARIN YOLUNU AÇTI!

KKP olarak; 11 Eylül Devrimi’nin yol göstericiliğinde; Kürt ulusal güçlerimizi birbirinden algıladıkları tehdidi geride bırakmaya, ortak kazanımlarımız adına birlikte adım atmaya çağırıyoruz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir