Bizler Özgürlük ve Sosyalizm Partisi olarak; Antep’te meydana gelen üzücü olayları şiddetle kınıyor, halkımızı Suriyeli mültecilerle daha fazla dayanışmaya çağırıyoruz.

Antepliler!

İşçiler, savaşın acı yükünün ne demek olduğunu en iyi bilen kadınlar, anneler, gençler!

Suriyeli mülteciler aleyhine sokaklara çıkan bazı tahrikçiler belediyeye yürüdüler.

Kışkırtıcılar üç yıldır Antep’te bulunan Suriyeli sığınmacılardan “rahatsız olduklarını” söylüyor;  “suç oranının arttığını” iddia ediyorlar. Ev kiralarının yükselmesini ve sağlık hizmetlerinde yaşanan sıkıntıların sorumluluğunu mültecilere yüklüyorlar.  “Susma haykır, Suriye’ye hayır”, “Antep’te Suriyeli istemiyoruz” sloganları atarak Anteplileri mülteciler aleyhine kışkırtıyorlar.

Suriyeli mülteciler buraya keyiflerinden gelmediler, Anteplileri rahatsız etmek, huzurlarını kaçırmak için ilimize sığınmadılar.

Suriyeli mülteciler sorununun baş sorumlusu hükümettir. ”Komşularla sıfır sorun” politikası izleyeceğini iddia eden hükümet ve onun başbakanı iç savaş çıkmazdan önce neredeyse Suriye ile olan sınırları bile aradan kaldırıyordu. Hükümetin başbakanı Suriye devlet başkanı Beşar Esad ile mutlu resimler çektiriyor; Esad’a ”kardeşim” diye hitap ediyordu.

Suriye’de iç savaş çıkınca hükümet çirkin bir fırsatçılıkla bu savaşı alevlendirmek için elinden geleni ardına koymadı. ”Suriye bizim iç meselemizdir” diyerek yangına benzinle koştu. Suriye’nin iç savaşında taraf olan, iç işlerine pervasızca burnunu sokan hükümet İslami kisveli terör gruplarını destekledi, besledi, silahlandırdı, Türkiye’de üslenip Suriye’ye özellikle Rojava’da Kürt halkına saldırmalarına imkan sağladı. Suriye korkunç bir kaosun içerisine, Amerika, Batı Avrupa, Suudi Arabistan ve Türkiye gibi devletlerin izledikleri siyasetlerle itildi.

Bu savaşın sonucunda Suriye mahvedildi. Milyonlarca insan yerlerini – yurtlarını terk edip komşu ülkelere sığınmak zorunda kaldı. Bu mültecilerin bir kısmı Türkiye’ye, Antep ve diğer illere geldi.

Suriye’yi ölüm ve yangın evine çevirenler, can havliyle oradan kaçıp Türkiye’ye gelenlere de adeta ”ölümlerden ölüm beğen” dedi, onları açlık, işsizlik, sefalet ve hastalıklarla baş başa bıraktılar.

Suriyeli mültecilerin koşulları çok ağır, çok zor, çok insafsız, çok merhametsizcedir. Suriyeli mülteciler vesilesiyle meydana gelen suç olayları, onların yaşadıkları merhametsiz şartların ağırlığıyla kıyaslandığında devede kulak kalır. Ve mültecilere baş kakıncı yapılan münferit suçların çoğunun ya sebebi ya da ortağı maalesef bizzat ”yerli” bazı çıkarcı, vicdansız kimselerdir.

Fuhuşa sürüklenen Suriyeli kadınlar, bu suçu kiminle işliyorlar acaba? Fuhuşa itilen kadınların sırtından kimler saltanat sefaları sürecek kadar para kazanıyor?

Suriyeli aileler, kadınlar, çocuklar tüm zorluklara katlanarak, mecburen konuk oldukları Antep şehrine baş ağrısı olmamak için gayret sarf ediyorlar. Ama elbette ki bu sorumluluğu taşıyamayan bazı kimseler onlar arasından da çıkabiliyor. Bunları bahane ederek ilimize sığınmış komşularımızı hedef tahtası haline getirmek vicdansızlık.

ÖSP Antep İl Örgütü, halkımı, halklarımızı bu vicdansızlığa karşı durmaya çağırıyor!

Antepliler!

İslam dünyasında Sünni Müslüman inancında olanlar şu an Ramazan orucu tutuyor. Sık sık ”hayır sahipleri”nin iftar sofraları açtıklarını görüyoruz. Özellikle hükümet çevreleri, belediyeler, büyük para babaları hayırseverlikte, sevap işlemekte birbirleriyle yarış yürütüyor. Dul, yetim, özürlü, hasta, kimsesiz, evsiz, yiyecek ve giyeceğini aslanın ağzından kapmaya çalışan insanlara hiç olmazsa bir aylığına “şefkat” gösterilerinde bulunuyor. Bu arada Suriyeli mültecilere de yardım gösterileri yapanlar oluyor. Bunların bir kısmı samimidir, insanidir; ama bir kısmı da ikiyüzlü, riyakâr, hesaplıdır.

Ama sokaklara çıkıp ‘Suriyelileri istemezük!’ diye kazan kaldıranlar sahte hayırseverlerden bile beter vicdansızlardır. Bunlar ırkçı,  kendisinden olmayan herkese düşman, bencil ruhlu kimselerdir. Bunların Antepliler adına sokaklara çıkıp Suriyelileri “istemezük”, Kürtleri “istemezük” deme hakları yoktur. Bunlara bu cüreti veren hükümettir, idaredir, asayiş ve emniyet’tir.

Suriyeli mültecileri “istemeyiz” diyenler; halkımızın en ufak özgürlük arayışını, adalet isteğini, öğrenci talebini, işçi eylemini TOMAlarla, gaz bombalarıyla bastıran;  demokratik gösteri hakkını kullanan herkese ”çapulcu”, ”ayak takımı” vs. diyen bu hükümet karşısında ise her nedense çok ”anlayışlı” ve sessizdirler.

 

İşçiler, emekçiler, gençler, aydınlar, vicdan ve merhamet sahibi duyarlı insanlar!

Suriyelilerin koşullarını iyileştirmek için onlarla dayanışma halinde olun, onlara yardım edin. Her türlü ırkçı, faşist, yabancı düşmanı tahrike, kışkırtmaya, provokasyona, saldırganlığa karşı çıkın.

Bizler Özgürlük ve Sosyalizm Partisi olarak; Antep’te meydana gelen bu üzücü olayları şiddetle kınıyor, halkımızı Suriyeli mültecilerle daha fazla dayanışmaya çağırıyoruz. 15-07-2014

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi

Antep İl Örgütü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.