Özgürlük ve Sosyalizm Partisi, tüm halkların Anadil Günü’nü kutlar!

ÖSP, tüm ezilen halklarımıza çağrıda bulunuyor:

Anadilinizi evde, dolmuşta, okulda, mahkemede her yerde konuşun!

Dil her halk gibi halkımız, halklarımız için tarihtir, kültürdür, bilinçtir. Dahası anadil bir halkın kimliği, kişiliği ve duygusal-zihinsel gelişiminin ayrılmaz bir parçasıdır. İnsan dili ve ellerinin uyumlu hareketi, insanlaşmasının temelidir. Denilebilir ki insan, kendi dilinin ve özgürleşen ellerinin üründür!

 

Kürt dili ile birlikte bir dizi halkın dili 90 yıldır yasaklı. 21. yüzyılda 40 milyona yakın Kürt, Çerkes, Laz, Arnavut, Arap vd. halkların dillerinden eğitim ve öğretimin yasaklı olması sosyal-kültürel soykırım olarak insanlık suçudur! Anaokula, ilkokula yeni başlayan milyonlarca çocuğa yabancı bir dili zorla eğitim öğretim dili olarak dayatmak baskı ve zulmün en büyüğüdür. Bugün dünyada onlarca ülkede, birden fazla anadilden eğitim öğretim veriliyor. Öyle ki 10, 30 hatta 40’dan fazla anadilde eğitim ve öğretimin yapıldığı onlarca ülke vardır.

ÖSP, Türk halkına çağrıda bulunuyor; kendinizi Kürt ve diğer halkların yerine koyarak Türk rejiminin şoven yapısını sorgulayın, Türkçe dışındaki dillerin eğitim ve öğretimde yasaklı oluşuna karşı mücadele geliştirin. Halkların kardeşliği ancak ve ancak böylesine somut dayanışmalarla örülebilir!

Bütün baskı ve yasaklara rağmen, öyle ki sokakta bile Kürtçe konuşana para cezası gibi eşi benzeri görülmemiş ırkçı uygulamalara rağmen, Kürt dili bugün yaşıyorsa birincisi; güçlü ve zengin bir dil olduğu için, ikincisi; halkımız, özellikle entelektüel insanımız yani dilbilimcilerimiz sahip çıkıp geliştirdikleri içindir! ÖSP, Celadet Bedirxan başta olmak üzereKürt dilinin yaşamasına katkı yapan herkesi bugün saygı ile anar!

ÖSP; dilde de tek tipleştirmeye “hayır” diyor! Tüm dillerden eğitim öğretim için halkları, ilerici devrimci, sosyalist güçleri mücadeleyi geliştirmeye çağırır!

Halkımızın, halklarımızın 21 Şubat Anadil Günü kutlu olsun!

Edi bese em perwerdahiya bi zimanê xwe dixwazin!

Zimanê me çand û rumeta me ye!

21- 02- 2013

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi (ÖSP)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.